Hlavní navigace

Nejdražší bílé víno světa stojí přes dva miliony korun

Jiří Hovorka

Nejdražší lahví bílého vína na světě se včera stalo bordeaux značky Château d'Yquem ročník 1811. Dvě stě let starou láhev prodávala v londýnském hotelu Ritz firma The Antique Wine Company (TAWC), pro svou novou restauraci na ostrově Bali ji za 75 000 liber (cca dva a čtvrt milionu korun) koupil francouzský sběratel Christian Vanneque. S odvoláním na agenturu AFP o tom informuje ČTK.

Ředitel TAWC Stephen Williams vysvětlil, že jde o legendární ročník, který za své jedinečné vlastnosti částečně vděčí mimořádným meteorologickým podmínkám, které tehdy panovaly.

Na rozdíl od většiny bílých vín, která postupem času ztrácejí kvalitu, má Château d'Yquem schopnost zrát a vylepšovat se donekonečna. Významné množství zbytkového cukru v kombinaci s přirozenou kyselostí hroznů funguje jako konzervant a zabraňuje vínu, aby se kazilo, řekl Williams.

Celkový primát mezi víny drží červené bordeaux Cheval-Blanc ročník 1947, které se loni v listopadu v Ženevě prodalo za 304 375 dolarů (zhruba pět milionů korun).

Našli jste v článku chybu?