Hlavní navigace

Nejchudší kraj má nejdražší potraviny

22. 1. 2010

Sdílet

Není to jen fotbal, který postrádá logiku. I ekonomická čísla často bortí předpoklady. Český statistický úřad dnes zveřejnil výsledky šetření cen potravinářských výrobků za třetí týden roku 2010. Pokud sečtete ceny všech 26 sledovaných položek, vyjde vám, že za jídlo nejvíce utratí lidé v Karlovarském kraji, kde jsou dlouhodobě nejnižší hrubé mzdy i nadprůměrná nezaměstnanost.

Chcete vědět, co udělaly změny roku 2010 s Vaší mzdou? Zkuste kalkulačku čisté mzdy.

Spotřebitelský koš ČSÚ obsahuje nejběžnější potraviny. Pro zajímavost uvádíme průměrné ceny některých potravin v rámci celé ČR:

  • 1 litr polotučného mléka – 15,76 Kč,
  • 10 ks slepičích vajec – 27,44 Kč,
  • 1 kg cukr krystal – 17,53 Kč,
  • 1 kg brambor – 10,27 Kč,
  • 1 kg banánů – 27,21 Kč,
  • 1 kg eidamské cihly – 118,55 Kč,
  • 1 kg vepřové pečeně s kostí – 102,29 Kč.
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 1. 2010 19:06

    frg (neregistrovaný)

    To, co obyvatelé Karlovarského kraje vědí již dávno a zažívají každý den při nákupech, nyní někdo opět objevil jako Ameriku… Vždy když se v poslední době zmíní, že (nejen) obyvatelé KV kraje čím dál tím častěji jezdí nakupovat za hranice do SRN (protože je tam stejné nebo dokonce kvalitnější zboží mnohem levnější), tak čeští ekonomové a politici mlčí. Nejen, že je to věrným obrázkem o nevím čím zasloužené štědrosti německého „sociálního“ hospodářství, ale také o nevídané drzosti až zločinnosti českých a v česku působících obchodníků. Budiž to všechno konstatováním skutečné situace ve státě, jehož centrální instituce ani náhodou nezajímá realita a v němž pojmy jako „regionální rozvoj“, „regionální politika“ stále zůstávají z velké části prázdnými slovy, a jsou nadále jen politickými hesly, akademickými řečmi nebo účelovými slovíčky pro podojení krávy jménem fondy EU. A nůžky mezi exponovanými a prominentními centry na jedné straně a okrajovými nedosídlenými oblastmi na straně druhé se otevírají vesele dál… Kdyby jen za každé slovo na toto téma, které kdy zaznělo nebo se napsalo v ČR po roce 1989, vybralo po koruně, to by bylo peněz…, které by stejně pravděpodobně skončily zase v Praze, Brně nebo v jiné díře… Howgh

  • 25. 1. 2010 4:24

    novaak (neregistrovaný)

    Tak nevím, váš příspěvek jsem asi moc dobře nepochopil. To byste chtěl, aby se o vás stát staral, tedy že by vám zajistitl stejné ceny, jako jsou jinde? To je ale na vás, víte? Když u obchodníků, kteří prodávají možná předražené zboží, nebudete nakupovat, tak se budou muset přizpůsobit. Ale hned je označovat za zločince? Když za jejich ceny někdo kupuje, tak proč by to nenatáhli. A když chcete jezdit do SRN na nákupy, tak vám v tom nikdo nezabrání, konec konců oni k nám jezdí také. A ještě jednu věc: Když píšete o nůžkách mezi exponovanými a prominentními centry na jedné straně a okrajovými nedosídlenými oblastmi na straně druhé, to máte na mysli těmi nedosídlenými oblastmi také Karlovarský kraj? Onehdá jsem v KVK hledal nějakou nemovitost, ale o žádné prázdné, tedy nedosídlené, jsem se nedozvěděl. A ty ostatní? Podstatně dražší, než v jiných částech ČR. Ono musíte i tu statistiku brát s rezervou. Statistici totiž vycházejí z oficiálních čísel. Ale, jak známo, KVK je plný lidiček, kteří nepracují, neb už si dost nakradli někde jinde. Takže ten jejich příjem nelze do statistiky započítat, ale jejich osobu ano. Takže jsou pak pro statistiku jako osoby bez příjmů, tudíž snižují celkový příjmový průměr. Kdybych nějakou tu šikovnou nemovitost v kraji nalezl, neudělal bych to jinak,zase bych ten průměr kazil. Ale nevztekejte se, je škoda si kvůli statistice ničit nervy. Přeji hezký den!

  • 25. 1. 2010 7:48

    : (neregistrovaný)

    Já tedy ten příspěvek od Frga pochopil. Nevidím důvod, proč by ceny nemohly být stejné v celé republice. Když mohou být stejné u cigaret, tisku, různých poplatků, u mnoha zboží mají dovozci či výrobci stanovené tzv. doporučené ceny, tudíž jsou i zde stejné – třeba automobily, stavební materiály … Prodejci samozřejmě mohou jít pod doporučené ceny, ale proč by to dělali?
    Můžete nám vysvětlit, jak má nekupovat předražené zboží? Má ho tedy krást nebo zemřít hlady? Pro něco se dá jezdit do Německa, je fakt divné, že přes 4–5× vyšší příjmy tam mají ceny stejné nebo nižší než u nás. Cestování se dá ale praktikovat jen když někdo bydlí na čáře, 80 km se mu už asi nevyplatí (pokud si tam nepojede koupit auto nebo nějakou jinou, dražší věc …) – to by taky mohli jezdit za nákupy do Prahy, ta je taky daleko, ale ceny tam mají mnohem nižší. Ne všude je konkurence jako v Praze. A ve většině republiky funguje konkurence jeden za 18, druhý bez dvou za 20.
    U nás taky místní podnikatelé byli zlatokopy, když otevřel první Plus nebo Delvita, tak se do nich sjížděli lidé z celého kraje, bylo tam relativně lacino. Někteří sice předpovídali, že až zahraniční řetězce zlikvidují místní obchodníky, tak ceny vyletí vzhůru, což se taky stalo. Kdy jsem slyšel známého pracujícího v jednom zahraničním řetězci, že mají ceny kromě akčních položek vyšší než v Praze a že obchodní přirážka dosahuje i 100 % a u zboží v akci je to „jenom“ 50 %, taky mi z toho bylo na blití. Nůžky mezi Prahou a venkovem se dále rozevírají, jak v platech, tak v cenách. A výsledky nejen obchodníků, ale třeba i bank vypovídají o tom, že i přes krizi mají zisky stále vyšší a vyšší. Z čeho, když je údajně nižší spotřeba?

  • 24. 1. 2010 14:28

    hhh (neregistrovaný)

    Zločinnosti českých obchodníků???????Co to je proboha??To jako že jsou drahý???? Kdo ti dal právo takhle o někom mluvit????

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).