Hlavní navigace

Nejčastějším důvodem pro nákup bydlení je vážný vztah

Sdílet

Jiří Hovorka 19. 5. 2011

Nejčastějším impulsem pro nákup bydlení je vážný vztah, alespoň to uvedli dvě třetiny respondentů v průzkumu ČSOB. Dalšími důvody v pořadí jsou osamostatnění se od rodičů (39 %) nebo narození dítěte (26 %). Ale už jen 15 % Čechů by si pořídilo vlastní bydlení kvůli stěhování za prací. V ten okamžik budou raději dojíždět, což je přesný opak přístupu lidí například v Německu. Zajímavé také je, že jen 37 % dotázaných uvádí jako důvod pro pořízení vlastního bydlení výhodnou situaci na trhu, dodává Ivana Bohatcová.

S výše uvedeným souvisí také to, že 80 % z nás si pořídilo, nebo plánuje pořídit bydlení s partnerem. Těch, kteří jsou ochotni jít do koupě samostatně, je jen 19 % a pouhé 1 % dotázaných by tak učinilo se svým spolubydlícím.

Pokud jde o ideální polohu bydlení, vyhrává blízkost do práce (42 %) nejen nad vysněnou lokalitou (22 %), ale i nad blízkostí k příbuzným (17 %).

Dobrou zprávou je, že většina lidí je připravena porovnávat nabídky bank. Jen necelá čtvrtina dotázaných by se totiž obrátila na banku, kde má účet. Oproti tomu 57 % lidí je ochotna studovat aktuální nabídky a zvolit tu, která je pro ně nejvýhodnější. Jen 5 % by pak využilo pomoci specializované společnosti na hypotéky.


Zdroj: ČSOB
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).