Hlavní navigace

Máte opencard? Praha vám z ní může strhnout i dlužný nájem

Jiří Hovorka

Jak už jsme vás informovali dříve, v Praze bude od července dražší jednorázové jízdné – jízdenka za 26 bude za 32 korun, z 18 korun na 24 korun zdraží nepřestupní jízdenka a stane se z ní přestupní (prodlužuje se také doba platnosti).

Spolu se zdražením bude prodloužen věk dítěte, které může jezdit bezplatně pražskou hromadnou dopravou na 15 let a bezplatně budou moci jezdit také senioři od 65 let. Podmínkou však bude prokazovat věk předložením opencard. Dosud jezdili v Praze zdarma děti do deseti let a senioři od sedmdesáti let a k prokázání totožnosti jim stačil občanský průkaz nebo jakýkoli jiný průkaz s uvedením věku dítěte.

Podle občanského sdružení Iuridicum Remedium ale opencard skrývá pro své uživatele některá netušená nebezpečí. V podmínkách pro vydávání a využívání karty opencard můžeme najít řadu problematických bodů, ale nejzajímavější je v této souvislosti zřejmě ustanovení o započítávání pohledávek (bod 6.4.1). V něm se píše, že Praha může bez souhlasu držitele karty započítávat své splatné i nesplatné pohledávky, které vůči němu má. Držitelům opencard je naopak stejné oprávnění výslovně odepřeno, upozorňuje právník organizace Iuridicum Remedium Jan Vobořil a poukazuje také na fakt, že započítávané pohledávky nemusí mít s opencard vůbec nic společného.Našli jste v článku chybu?