Hlavní navigace

Nedostatek zaměstnanců trvá. Firmy už se poohlížejí i po práceschopných seniorech

Sdílet

Veronika Doskočilová

Situace na trhu práce je už několik měsíců na rekordně nízké úrovni. Firmy jsou tak ve stále těžší a těžší situaci a už neví, kde volné pracovníky brát. Stále častěji se tak zkouší zaměřovat na jednu specifickou skupinu, a to jsou práceschopní senioři. Ti mohou ekonomice pomoci, ale musí mít pro svou práci adekvátní podmínky.

Senioři přitom nejvíce stojí o práci v administrativě, o dělnické profese, práci řidiče či skladníka. Na mnoho pracovních míst se dnes shánějí lidé doslova kde se dá. Jde například o výrobní pozice, které nejsou fyzicky náročné, ale i o administrativu či některé obory ve službách, říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz. Starší pracovníci přinášejí do týmu také důležité prvky, zejména je oceňována lety prověřená zkušenost a nadhled.

V důchodovém věku pracují dle statistik hlavně lidé s vyšším vzděláním, nejvyšší podíl pracujících seniorů je v Praze a ve středních Čechách. Pro trh práce je dobré, že česká legislativa umožňuje pobírat starobní důchod a současně pracovat.

S věkem nad 65 let však přicházejí často zdravotní problémy, které je třeba v zaměstnání zohlednit. Jedná se nejčastěji o problémy se zrakem a sluchem.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).