Hlavní navigace

Nedostatek zaměstnanců trvá. Firmy už se poohlížejí i po práceschopných seniorech

Sdílet

Situace na trhu práce je už několik měsíců na rekordně nízké úrovni. Firmy jsou tak ve stále těžší a těžší situaci a už neví, kde volné pracovníky brát. Stále častěji se tak zkouší zaměřovat na jednu specifickou skupinu, a to jsou práceschopní senioři. Ti mohou ekonomice pomoci, ale musí mít pro svou práci adekvátní podmínky.

Senioři přitom nejvíce stojí o práci v administrativě, o dělnické profese, práci řidiče či skladníka. Na mnoho pracovních míst se dnes shánějí lidé doslova kde se dá. Jde například o výrobní pozice, které nejsou fyzicky náročné, ale i o administrativu či některé obory ve službách, říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz. Starší pracovníci přinášejí do týmu také důležité prvky, zejména je oceňována lety prověřená zkušenost a nadhled.

V důchodovém věku pracují dle statistik hlavně lidé s vyšším vzděláním, nejvyšší podíl pracujících seniorů je v Praze a ve středních Čechách. Pro trh práce je dobré, že česká legislativa umožňuje pobírat starobní důchod a současně pracovat.

S věkem nad 65 let však přicházejí často zdravotní problémy, které je třeba v zaměstnání zohlednit. Jedná se nejčastěji o problémy se zrakem a sluchem.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 12. 2018 11:51

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  V překladu: stále nemůžeme najít lidi ochotné pracovat za 25% západní mzdy při stejných či vyšších cenách všeho v ČR.

 • 10. 12. 2018 12:39

  Martin Luther (neregistrovaný) 193.165.96.---

  A není jednodušší výrazně přidat na mzdách a platech? Pokud je zde mzdová úroveň na 1/3 úrovně německé, tak se nemůžete divit, že několik stovek tisíc lidí pracuje nejen tam. A to můžeme být rádi, že Češi jsou zápecníci. Poláku migruje za prací několik miliónů, Rumunů a Bulharů také a Slováků asi 2 x více než Čechů (přepočteno na počet obyvatel). To jsou právě ti, co zde nejvíce chybí. Lékaři, zdravotní sestry a bratři, pečovatelé o seniory, řidiči nákladní dopravy, řemeslníci i pracovníci v maloobchodě. Vždyť již dnes míří minimálně každý víkend do Rakouska, Německa i Polska tisíce občanů na běžné nákupy do tamních supermarketů. Zvláště lidé v pohraničí. Rozdíl ve kvalitě je propastný.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).