Hlavní navigace

Nedostatek pracovníků nutí firmy oslovovat zahraniční specialisty

Sdílet

S rostoucí ekonomikou klesl i podíl nezaměstnaných, který v současné době tvoří 3,2 % a je tak nejnižší od roku 2008. Očekává se navíc, že v průběhu následujících měsíců bude tento podíl ještě klesat. Česká republika tak bojuje s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců, a tak firmy často přikročí k tomu, že osloví potenciální zaměstnance v zahraničí. V současné době jich zde žije a pracuje téměř 500 000. Vyplynulo to z informací, které zveřejnila personální agentura Advantage Consulting

V minulosti přicházeli do České republiky za prací zejména dělníci z Ukrajiny. Nyní se ale mnohem více uplatňují odborníci a specialisté z celé Evropské unie. Firmy si zahraniční zaměstnance cení hlavně kvůli jazykové vybavenosti, která jim u českých pracovníků chybí. Zahraniční odborníky sem naopak táhne dobrá životní úroveň a nízké náklady, které jsou oproti jiným členským státům až o 40 % levnější.

Mezi oblasti, které jsou nejčastěji obsazované zahraničními pracovníky, patří IT, a to konkrétně programátorské pozice a zaměstnanci zákaznického servisu s požadavkem znalosti několika cizích jazyků.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).