Zajímají vás další novinky roku 2025, které se dotknou vaší peněženky? Najdete je v našem velkém rozcestníku Změny a novinky roku 2025 v kostce.
Poplatek za výplatu dávek nemocenského pojištění (nemocenské, peněžitá pomoci v mateřství, ošetřovné, otcovské atp.) prostřednictvím složenky od února zdraží. Podobně se zvýší cena také OSVČ a zaměstnavatelům, kteří si nechávají vracet případný přeplatek od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) složenkou. Souvisí to se změnou ceníku České pošty.
Poplatek za podání poštovních poukázek typu B vzroste, konkrétní navýšení ale záleží na vyplácené částce. Základní poukázečné vzroste na 53 Kč. Je-li částka ve výši od 5001 do 50 tis. Kč, vzroste poukázečné na 63 Kč. U částek nad 50 tis. Kč poplatek zdraží o 15 Kč za každých dalších započatých 10 000 Kč.
Nemocenské vyplácí ČSSZ stejnou cestou, jako vyplácí pojištěnci příjem jeho zaměstnavatel. Způsob výplaty si ale pojištěnci mohou změnit přes ePortál ČSSZ přes Žádost o změnu způsobu výplaty při dočasné pracovní neschopnosti. Platby na bankovní účet jsou bez poplatku.
Připomeňme zároveň, že poměrně výrazně zdraží poplatek i za výplatu penze v hotovosti na víc než dvojnásobek. I v tomto případě je možné se poplatku vyhnout změnou způsobu výplaty dávky na bankovní účet.