Hlavní navigace

Navýšení rodičovského příspěvku je schváleno. Ne všichni ho ale stihnou vybrat celý

Sdílet

Vláda schválila v pondělí 20. května 2019 zvýšení rodičovského příspěvku o 80 000 Kč na 300 000 Kč. A to pro všechny, kteří budou tento příspěvek aktivně pobírat od 1. ledna 2020. Je tak velmi pravděpodobné, že se od ledna rodičovský příspěvek opravdu zvýší.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) původně prosazovala navýšení rodičovského příspěvku pro všechny rodiny s dětmi mladšími 4 let. Tato varianta ale neprošla u koaličního partnera. Za mě by bylo ideální, aby na rodičovský příspěvek dosáhly všechny rodiny. Ve vládě ale nejsme sami, hnutí ANO a Ministerstvo financí bylo proti tomu. Návrh, který jsem dnes ministrům představila, tak vychází z připomínek resortu financí, říká Jana Maláčová.

Novela zákona o státní sociální podpoře teď poputuje do Poslanecké sněmovny.

Pokud začnete v roce 2020 příspěvek teprve pobírat, máte automaticky nárok na plných 300 000 Kč a budete mít 4 roky na to, abyste je vybraly.

Pokud už ale v lednu 2020 nějakou dobu příspěvek budete pobírat, je situace trochu jiná a může se stát, že příspěvek nestihnete vyčerpat celý. Výše měsíční dávky rodičovského příspěvku je totiž omezena vyměřovacím základem. A může činit maximálně 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu.

A zároveň můžete příspěvek čerpat jen do 4 let věku dítěte. Může se tak stát, že jej vyčerpat nestihnete.

Podrobnosti jsme přinesli ve článku Jak se nepřipravit o navýšení rodičovského příspěvku?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).