Hlavní navigace

Navrhované změny na pracovním trhu

Sdílet

Redakce 12. 3. 2008

Současná situace na trhu práce přináší některé problémy, na které dnes platné zákony dostatečně nereagují. Některé z těchto problémů byly již řešeny dílčí novelou zákona o zaměstnanosti, která platí od začátku letošního roku. V souladu s Programovým prohlášením vlády navrhuje MPSV další změny, a to především v oblasti politiky zaměstnanosti.

Motto navrhovaných změn:

 • „Ten, kdo pracuje, se musí mít lépe, než ten, kdo nepracuje.“
 • „Ten, kdo se snaží, se musí mít lépe, než ten, kdo je pasivní.“
 • „Rychleji vyřešit životní situaci se vyplatí.“

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas k tomu uvádí: „Naším cílem je zvýšit motivaci lidí k rychlé změně jejich nepříznivé sociální situace pomocí opětovného začlenění na trh práce. Chceme zabránit jejich nedůvodnému setrvání v systémech sociální ochrany. Zároveň chceme řešit situaci na pracovním trhu, kde je rekordní počet volných pracovních míst, a řadě firem se nedostávají potřební zaměstnanci.“

Některé navrhované změny:

 • Změna procentní sazby poskytování podpory v nezaměstnanosti a s ní související zkrácení podpůrčí doby, po kterou je poskytována. Po dobu prvních dvou měsíců bude poskytována podpora v nezaměstnanosti ve výši 65 % průměrného měsíčního výdělku dosaženého v posledním zaměstnání, po dobu dalších dvou měsíců ve výši 50 % a po zbytek podpůrčí doby ve výši 45 % (dnes platí, že první tři měsíce je 50 % a po zbytek podpůrčí doby 45 %). Podpůrčí doba se zkracuje o 1 měsíc. To znamená, že do 50 let bude činit 5 měsíců, mezi 50 – 55 lety 8 měsíců a nad 55 let 11 měsíců. Tato opatření by měla lépe motivovat uchazeče o zaměstnání, aby se v co možná nejkratší době opětovně začlenili na trh práce.
 • Zvýšení pokuty za umožnění výkonu nelegální práce, a to ze 2 mil. Kč na 5 mil. Kč.
 • Bude zaveden nový druh povolení k dlouhodobému pobytu cizinců na území České republiky za účelem zaměstnání ve zvláštních případech, tzv. „zelená karta“. Zelená karta bude mít tzv. duální charakter, tzn., že se bude jednat zároveň o povolení k zaměstnání i o povolení k pobytu. Smyslem této úpravy je odstranění nadbytečných administrativních překážek.
 • MPSV navrhuje, aby částka živobytí osob, které budou pobírat příspěvek na živobytí déle než 6 měsíců a musejí si zvyšovat příjem vlastní prací, přitom nejsou účastny „běžného trhu práce“ či programů aktivní politiky zaměstnanosti, a které:
 • vykonávají dobrovolnickou službu v rozsahu alespoň 30 hodin měsíčně, odpovídala částce životního minima zvýšené o polovinu rozdílu mezi životním minimem osoby a existenčním minimem,
 • vykonávají dobrovolnickou službu v rozsahu alespoň 20 hodin měsíčně, odpovídala částce životního minima,
 • nevykonávají dobrovolnickou službu alespoň v rozsahu 20 hodin měsíčně, odpovídala výši existenčního minima.
Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).