Hlavní navigace

Naše finanční gramotnost téměř stagnuje. Z našetřených peněz vyžijeme maximálně 3 měsíce

Sdílet

Úroveň finanční gramotnosti sice pomalu stoupá, ale znalosti, které Češi mají, jsou stále průměrné. Index finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace (ČBA), letos dosáhl jen 57 %. To představuje pouze bodové zlepšení oproti loňskému roku.

Většina dotázaných si myslí, že jejich znalosti v oblasti financí jsou dostačující. Velká část z nich ale přiznává, že v případě, že neví co dál, jdou se poradit. Buď s odborníkem, se svým známým nebo si vyhledají informace na internetu. Jen 15 % naší populace je přesvědčeno, že jsou schopni své finance ukočírovat bez jakékoliv pomoci okolí. Jsou to nejčastěji vysokoškoláci a lidé ve věku 50–64 let.

Češi se ale zlepšili v pravidelném ukládání financní na horší časy. Stranou si ukládá naprostá většina Čechů, nejčastěji mezi 1000 Kč – 2500 Kč. Každý pátý člověk ale přiznává, že by z našetřených peněz vyžil maximálně měsíc, další třetina by zvládla čtvrt roku.

Pokud byste přestali pracovat nebo byste o práci přišli, jak dlouho by Vám Vaše finanční rezerva umožnila nadále žít na stejné úrovni?
Autor: Česká bankovní asociace

Pokud byste přestali pracovat nebo byste o práci přišli, jak dlouho by Vám Vaše finanční rezerva umožnila nadále žít na stejné úrovni?

Odborníci přitom radí, aby výše rezervy byla alespoň ve výši šestinásobku měsíčních výdajů domácnosti. Právě půl roku je zpravidla dostatečná doba proto, abychom se v případě nové situace, úrazu, ztráty zaměstnání atp. rozkoukali a nebyli nuceni činit pod tlakem žádná unáhlená rozhodnutí, informuje Helena Brychová, vedoucí vzdělávacích projektů ČBA.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).