Hlavní navigace

Prodeje nových aut v EU v srpnu klesly o 8,4 %

Sdílet

Lenka Kašparová

Automobilový trh v EU v srpnu ve srovnání s loňskem zaznamenal významný pokles registrací nových vozidel, a to o 8,4 % na 1,04 milionu. Čísla za prvních osm měsíců ale vypadají o něco lépe. Letos se v EU prodalo 10,5 milionů nových osobních automobilů, což je o 3,2 % méně, než za prvních osm měsíců roku 2018. I když je pravda, že jedinou zemí, která ve srovnání s minulým rokem nezaznamenala propad prodeje, ale naopak mírný růst je Německo (0,9 %). V Česku za stejnou dobu prodeje automobilů poklesly o 9,3 %. Vyplývá to z údajů Evropského sdružení výrobců automobilů.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka není na místě tento propad příliš zveličovat. Zmíněný 3% pokles není ani zdaleka srovnatelný s chováním trhu v roce 2009. Loňská červencová, srpnová a zářijová čísla byla silně poznamenaná změnami regulací emisí. První dva uvedené měsíce byly ve znamení silného růstu, září zase rapidního poklesu, objasňuje Petr Dufek.

Pokud se navíc podíváme na to, jak si na automobilovém trhu vedou jednotlivé koncerny, dojdeme k tomu, že VW zaznamenal pokles o jednu třetinu. Ztráty se nevyhnuly ani Nissanu, Fiatu nebo Renault. Naopak Škodovka a řada dalších značek i v této atmosféře dokáže růst a zvyšovat svůj podíl na trhu.

Tak jako předchozí měsíce byly ve znamení propadu, září nejspíše přinese svižný růst registrací nových aut. Už třeba proto, že loni touto dobou trh spadl o téměř čtvrtinu. Výsledky za celý letošní rok budou nižší než ty loňské, nicméně pokles by se mohl pohybovat jen okolo cca 2 %, dodává Petr Dufek.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Diskuse byla uzavřena.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).