Hlavní navigace

Jste na dítě sami? Informujte školu a nebojte se požádat o pomoc, i s rozložením plateb

Sdílet

Zorganizovat si čas na sebe, na dítě, na učení s dítětem a další povinnosti je velmi náročné, pokud v rodině jeden rodič chybí. Program VašeVýživné tak zveřejnil několik tipů, jak situaci zvládat, když je rodič na dítě sám.

Důležité je hlavně podrobné plánování, ideálně na týdenní bázi, kdy si předem rozvrhnete veškeré činnosti, aby vás nic nezaskočilo. Pokud vozíte dítě na kroužky, využijte čas mezi nimi třeba k psaní úkolů nebo k nákupu. Do plánování zapojte i vašeho potomka, kterému můžete rozložit povinnosti úměrně jeho věku. Čím lépe si den zorganizujete, tím víc společného volného času s dítětem získáte.

Zkuste se také seznámit s ostatními rodiči, se kterými si pak děti můžete navzájem pohlídat v případě nemoci apod. Navzájem si můžete pomoci i s vyzvedáváním dětí nebo s dopravou na mimoškolní aktivity a ušetříte čas. Informujte o tom, že jste samoživitel, také vaši školu. Může vám vyjít vstříc třeba s rozložením plateb za pomůcky na delší časový úsek.

Ve chvíli, kdy se musíte potýkat se špatnou platební morálkou druhého rodiče, je každý výdaj navíc citelným zásahem do už napjaté finanční situace rodiny. Nebojte se proto požádat o pomoc v případě, kdy peníze nevycházejí. Rodiče by se neměli bát obrátit na charitativní organizace nebo úřady, které pomáhají třeba právě s placením školních obědů. Děti se díky tomu nebudou cítit izolované od ostatních, což se pozitivně projeví i na zvládání školních povinností, Iveta Novotná, ředitelka programu VašeVýživné.cz

Pokud nechcete ochudit dítě o mimoškolní vyžití, ale nemůžete si dovolit za kroužky platit velké peníze, podívejte se, jaké možnosti jsou v okolí vašeho bydliště. Cenově příznivé sportovní vyžití nabízí třeba Sokol, další finančně dostupné kroužky najdete i v domech dětí a mládeže. Na menších obcích a městech často fungují fotbalové nebo hasičské kroužky vedené dobrovolníky, které jsou pro děti bezplatné nebo jen za symbolickou cenu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).