Hlavní navigace

Nájem a podnájem není to samé. Znáte rozdílná práva a povinnosti, která z toho plynou?

Sdílet

Nájem a podnájem znamená pro řadu lidí dva totožné termíny. Není to však pravda a je velký rozdíl, pokud bydlíte v nájmu či v podnájmu.

Podnájem vzniká tak, že nájemce bytu vám umožní na základě podnájemní smlouvy užívání nájemního bytu. Souhlas pronajímatele není nutný, jestliže bude nájemce s podnájemcem v bytě bydlet. Lidé však někdy zapomínají, že o podnájem se jedná i v případě, kdy družstevní byt přenechává družstevník další osobě k bydlení. Družstevní byt je totiž vlastnictvím družstva a družstevník je jeho nájemcem. U družstevního bytu je tedy rovněž potřeba souhlas družstva s podnájmem, upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Jakožto podnájemník máte navíc slabší postavení oproti nájemci a nemáte jistotu, jak dlouho můžete v podnájmu bydlet.

Jestliže podnájemce bydlí v bytě sám a pronajímatel k tomu nedal souhlas, znamená to neplatnost podnájemní smlouvy a jakožto podnájemce musíte byt opustit. Nájemníka pak může pronajímatel z bytu vypovědět. Pokud chybí souhlas s podnájmem družstevního bytu, může v krajním případě dojít k vyloučení družstevníka z družstva. A to v případě, že by družstevník opětovně podnajmul byt bez souhlasu a družstvo by mu zároveň zaslalo písemnou výstrahu.

I přes veškeré souhlasy však podnájem nese určitá rizika pro podnájemce i nájemníka. Jestliže podnájemce nebude například platit za služby či užívání bytu, nebo způsobí v bytě škodu, půjde to na vrub nájemce, který bude muset pronajímateli škodu uhradit. Pronajímatel a podnájemce totiž nemají vzájemná práva a povinnosti, vysvětluje Lukáš Zelený.

Nevýhodou pro podnájemce je skutečnost, že nemáte jistotu ohledně doby trvání podnájmu, jelikož podnájem končí automaticky, jestliže skončí nájem. Stačí tedy, aby se nájemce s pronajímatelem dohodli na skončení nájmu, a vy jako podnájemce se budete muset z bytu odstěhovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).