Hlavní navigace

Na Vysočině chystají cvičení pro případ blackoutu. Víte, jak se při něm chovat?

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 4. 2016

Zítra, ve středu 27. dubna, proběhne od 5 hodin ráno v kraji Vysočina cvičení simulující takzvaný blackout, tedy náhlý výpadek elektrické energie. Cvičení prověří koordinaci všech složek, které by měly při případném blackoutu spolupracovat, tedy hasičů, policie, záchranářů a energetiků, ale i schopnost zásobovat klíčové instituce (např. nemocnice) z náhradních zdrojů. Během cvičení nebude nikde v regionu ve skutečnosti dodávka elektrické energie přerušena.

V loňském roce se podobná akce uskutečnila v Jihomoravském kraji. Tamější cvičení ukázalo, že obnovení dodávek do klíčových institucí lze při společném postupu všech složek zvládnout během několika hodin, popisuje Vladimír Vácha, mluvčí společnosti E.ON s tím, že se zjistilo, že při blackoutu dojde i k výpadku čerpacích stanic a kraj proto musí zajistit možnost čerpání pohonných hmot pod dohledem policie nebo armády.

A jak by se měli lidé chovat, pokud dojde ke skutečnému velkému výpadku elektrického proudu? Předně je třeba říci, že musíte počítat s tím, že nefungují semafory ani alarmy, neteče voda. Musíte se obejít bez běžných technologií, jako jsou mobily, internet nebo třeba platební karty. Doma vám nefungují domácí spotřebiče, venku nesvítí lampy ani semafory, člověk nemůže platit kreditní kartou, natankovat do svého auta a nesveze se ani vlakem nebo tramvají. V takové chvíli byste měli oprášit rádio na baterie a zjistit informace prostřednictvím rozhlasu. Při blackoutu můžete po několika hodinách očekávat další omezení, jako jsou přerušená dodávka vody i vytápění. Proto byste neměli zbytečně větrat a raději si udělat zásobu vody. Může dojít i k omezenému zásobování potravin, léků a pohonných hmot.

Doma byste měli odpojit ze zásuvky všechny elektrospotřebiče. Konzumujte nejprve potraviny z nefunkční lednice a mrazáku a navštivte nejbližší obchod, kde si nakoupíte trvanlivější zásoby jídla i vody. Snažte se šetřit benzínem.

Když se opět obnoví provoz elektrické energie, může jít jen o krátkodobé zapnutí a proto je vhodné hned nezapojovat náročné spotřebiče, ale zaměřit se na dobití baterií mobilů, svítidel a rádií. Teprve později zapněte i ledničku, pračku a další spotřebiče a doplňte pro jistotu zásoby vody, kdyby výpadek později pokračoval.

Zdroj: E.ON

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).