Hlavní navigace

Na snowboard či lyže jezdí každoročně většina Čechů. Někteří bez helmy a bez pojištění

Sdílet

Na lyže či snowboard vyrazí s dětmi každoročně alespoň jedenkrát 70 % Čechů. Více než třetina jezdí minimálně čtyřikrát za zimu. Bezpečnost však Češi podceňují. Na snowboardu jezdí v helmě 90 % dětí, ale pouze 50 % rodičů. Třetina dotázaných pak uvádí, že helmu na hlavě nikdy neměla. Vyplynulo to z průzkumu, který provedla pojišťovna MetLife spolu s agenturou IPSOS.

Na lyžích jezdí 60 % dospělých a téměř 60 % dětí. Snowboard pak preferuje 13 % dospělých a 16 % dětí. V 10 % případů lidé střídají oba sporty.

Se sportováním se ale pojí i úrazy. Nejčastěji jde o nezvládnutí kontroly nad jízdou a následnou srážku se stromem či jiným lyžařem. Lékaři pak v souvislosti s tím ošetřují zlomeniny rukou a nohou, poranění kloubů, vyražené zuby a úrazy hlavy.

Mnoho úrazů je ale způsobeno v důsledku chybějícího vybavení nebo nedostatečné péče o vybavení. Helmu si na lyžování obléká jen 50 % rodičů. Ve 30 % případů dokonce jezdí bez helmy celý život. Češi také podceňují předsezónní servis. Každý rok vozí do servisu lyže a snowboard jen polovina lidí. Pětina Čechů nechává servisovat vybavení jen dětem a své do servisu nedává vůbec.

Ani úrazové pojištění nemají Češi vždy. Sjednává si jej přibližně 60 % dotázaných. Případné náklady na léčbu se ale mohou vyšplhat i do několika set tisícových částek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).