Hlavní navigace

Chystáte se na nákupy do zahraničí? Vezměte si peníze a více platebních karet

Sdílet

V předvánočním čase se mnoho Čechů chystá vypravit do zahraničí na nákupy. Někdy ale zapomínají na několik zásad, na které mohou v cílové destinaci následně doplatit. Pro výhodné placení v zahraničí je klíčové mít při sobě vždy nějakou hotovost a zároveň i platební kartu, radí Petra Crhová ze Sberbank. Může se totiž stát, že v některých místech platební karty nebudou přijímány. Typicky jde o vánoční stánky s teplým občerstvením, parkovací automaty v nákupních centrech atd.

Na místech, kde ale karty přijímají, je výhodnější kartou zaplatit. Za běžné platby v obchodech v zahraničí totiž neplatíte poplatky a měna je po zaplacení přepočítávána devizovým kurzem, který je výhodnější než valutový kurz. Nejvýhodnější je také mít u sebe platební karty vydanou oběma asociacemi. Většina obchodníků dnes již sice akceptuje karty od společnosti Visa i Mastercard, ale v odlehlejších oblastech nebo malých krámcích se může stát, že vaši kartu nepřijmou.

Než vyrazíte do zahraničí, ověřte si, jaký poplatek vaše banka účtuje za výběr hotovosti z bankomatu v zahraničí. Často bývá poplatek v řádech stokorun a k tomu ještě několik procent z vybírané částky. V takovém případě se naopak výběry snažte omezit, jinak se nakupování nepříjemně prodraží.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).