Hlavní navigace

Na Slovensku už pořídí hypotéku s 0% sazbou

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 5. 2015

Hypoteční boom nezažívá jen Česká republika. I na Slovensku jsou totiž sazby na historických minimech. Kvůli dotovaným úrokovým sazbám si tam ale mohou mladí půjčit i za nulový úrok.

Rekordní objem sjednaných úvěrů přichází ještě před hlavní sezónou, která na Slovensku přichází obvykle v druhém čtvrtletí, kdy bývají nejpříznivější podmínky pro získání hypotéky s úrokovým zvýhodněním, například právě Hypotéky pro mladé se sazbou 0 % p.a., popsal situaci u našich sousedů Luboš Svačina, mluvčí společnosti Golem Finance.

Podle něj je na Slovensku ve větší míře rozvinutý trh refinancování hypoték a tak se banky snaží klienty udržet  lákavými nabídkami a umožňují například snížení úrokové sazby úvěru v průběhu trvání doby fixace. 

Hypotéky pro mladé s nulovou sazbou banky poskytují na základě podpory tamní vlády. Ta chce totiž vytvořit mladým příznivější podmínky pro pořízení vlastního bydlení. Podle Eurostatu je totiž Slovensko zemí s největším podílem mladých lidí žijících ve stejné domácnosti s rodiči.

Lidé do 35 let proto mohou požádat o tzv. „hypotéku pro mladé“ a při splněné podmínek účasti v projektu získají 3% slevu na úrokové sazbě (2 % doplácí stát, 1 % pak přímo banka). Kromě věku je podmínkou, že příjem žadatele nesmí být větší než 1,3násobek průměrné nominální mzdy za předchozí čtvrtletí (u manželů je hranice dvojnásobná).

Úrokové zvýhodnění platí po dobu prvních 5 let splácení úvěru. Dotaci k úrokové sazbě je možné získat nejvýše na částku odpovídající 70 % hodnoty zástavy nemovitosti maximálně však 50 000 EUR. Část úvěru překračující některou z těchto hranic se úročí standardní úrokovou sazbou, vysvětlil Svačina.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 5. 2015 17:48

    Deny (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

    Velmi dobré. Lidskost, vstřícnost a pochopení slovenské vlády.
    Kdypak se "Hypotéky pro mladé" dočkáme v ČR???

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).