Hlavní navigace

Na rodičovskou půjdou i muži, jinak přijde rodina o peníze

Sdílet

Arsen Lazarevič 25. 2. 2015

Rodiče se budou na rodičovské střídat. Pokud k tomu nedojde, pak se mateřská bude krátit: Navrhneme mechanismus dělení rodičovské, řekla Michaela Marksová-Tominová v rozhovoru pro HN. Rodičovský příspěvek dosahuje 220 000 Kč a maminky (tatínkové) si ho můžou rozdělit do 24, 36 či 48 měsíců. Podle mě je reálné začít na jednom až dvou měsících. Kdyby toho druhý rodič nevyužil, o tu dobu by se rodičovská zkrátila, dodala kandidátka na post místopředsedkyně ČSSD.

Tento návrh je údajně kompromisem, neboť se zvažovala údajně přísnější, skandinávská varianta, kde muži na rodičovskou dovolenou jít musejí. Ministryně chce také prosadit týdenní volno pro otce v případě narození dítěte.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 2. 2015 12:51

  Patrik Chrz

  Úžasná propopulační politika - nemůžeš si v práci vzít rodičovskou, protože máš smlouvu na dobu určitou, či jsi ve zkušební lhůtě? Tak to tvoji domácnost zkrouhneme na penězích.

 • 26. 2. 2015 9:51

  Lenka (neregistrovaný) ---.196.broadband13.iol.cz

  Máte pravdu. V tomto by měla být přece svoboda se rozhodnout. Vždyť nakonec už dnes se rodiče rozhodují podle toho, jak jim to vyhovuje. To zase chceme být papežštější než papež.
  ČSSD se svým populismem by měla jít do kytek. Jediný rozumný nápad je společné zdanění manželů a společný základ pro výpočet budoucího důchodu. Vyloučené doby (tedy i mateřská) výši důchodu neovlivní a pro ženy nesnižují.
  Taky, jako matka, nevím, jestli bych to rozdýchala a odešla od dítěte, když je maličké...A která matka chce udržet svou práci..pak ať podpoří sdílená zaměstnání, mateřské školky, atd. atd. - služby pro rodiny s dětmi.

 • 25. 2. 2015 13:05

  vojtisek (neregistrovaný) ---.vivo.cz

  Když to má být podle Skandinávie, tak taky chci, aby podle toho vypadaly průměrné platy a sociální jistoty ...

  PS: Zaplatí mi kurz kojení pro otce?

 • 25. 2. 2015 13:29

  ST (neregistrovaný) 2001:1ae9:201f:----:----:----:----:----

  Bláznivá sufražetka překonala komunisty. Ani ti si netroufli šikanovat lidi kvůli tomu kdo bude s dítětem doma. A co se týče skandinávských zemí, tak jejich přítulnost k multi-kulti a nekonvenčním způsobům chování zavání teď celoevropsky velkým průšvihem. Takže podle jejich chování bych se raději neřídil.

 • 25. 2. 2015 14:10

  Kolik (neregistrovaný) ---.o2.cz

  Hlavne dneska si muze delku materske kazdy prizpusobit svym potrebam. Jiz davno neplati, ze jsou moznosti 24, 36 nebo 48 mesicu...

 • 9. 3. 2015 18:02

  Tereza (neregistrovaný) 90.183.77.---

  Hlavně mě zaujala citace, že je podle ní "reálné začít na jednom, dvou měsících". Mám tomu rozumět tak, že matka bude doma s dítětem například dva roky, a potom třeba někde v půlce, nebo ke konci ji doma na dva měsíce vystřídá otec? Jako príma, že se vystřídají, ale bude někdo držet tomu otci dva měsíce pracovní místo? Jo, když odchází na rok, tak za něj seženou náhradu, zaškolí, rok za něj prostě někdo vykonává práci. Představa, že si najmou někoho na dva měsíce, je naprosto ale naprosto mimo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).