Hlavní navigace

Na preventivní prohlídky chodit musíte, jinak dostanete pokutu

Sdílet

Preventivní prohlídky patří podle zákona o veřejném zdravotním pojištění mezi plně hrazené služby. Pokud na ně ale pravidelně nechodíte, můžete dostat pokutu. Povinnost absolvovat tyto prohlídky je totiž dána zákonem. V zákoně o veřejném zdravotním pojištění je v § 12 uvedeno: Pojištěnec je povinen … e) podrobit se na vyzvání preventivním prohlídkám, pokud tak stanoví tento zákon nebo obecně závazné právní předpisy.

Nemusíte se však bát, že byste dostali pokutu za to, že se jednou nedostavíte. Až při opětovném nesplnění povinnosti podrobit se preventivní prohlídce podle § 12 písm. e) může příslušná zdravotní pojišťovna uložit pojištěnci pokutu do výše 500 Kč. Pokutu lze uložit do jednoho roku ode dne, kdy zdravotní pojišťovna zjistila porušení nebo nesplnění povinnosti, nejdéle však do tří let ode dne, kdy k porušení nebo nesplnění povinnosti došlo, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

V zákoně ale není specifikováno, kdo vás má k prohlídce vyzvat. Tedy zda lékař (poskytovatel zdravotních služeb), nebo zdravotní pojišťovna, nebo někdo jiný.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).