Hlavní navigace

Většina příjemců příspěvku na mobilitu si o ně musí požádat znovu

Sdílet

Pokud vám Úřad práce ČR (ÚP ČR) přiznal příspěvek na mobilitu v letech 2012 a 2013, musíte si po 1. 1. 2016 o tuto dávku znovu požádat. Platnost nároku na příspěvek totiž skončila 31. 12. 2015. Podle informací ÚP ČR se změna týká asi 168 000 lidí, což je většina příjemců příspěvku.

Žádost musíte na ÚP ČR doručit do konce ledna. Pokud to bude později, nevznikne vám už nárok na dávku za leden. Pokud jste se snažili zaslat žádost už před 1. lednem 2016, musel ÚP ČR správní řízení zastavit, protože ještě běžel předchozí nárok platný do konce minulého roku. Žádost se tedy musí podat v lednu.

Během listopadu a prosince rozeslal Úřad práce ČR dotčeným klientům informativní dopis, jehož přílohou je také formulář žádosti. Tu je nutné vyplnit a podat na příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR nebo ji poslat poštou, vysvětlila generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Zvláštní skupinu příjemců příspěvku na mobilitu pak tvoří lidé, kteří si o něj požádali podle legislativy účinné do 31. 12. 2013, ale úřad o této žádosti rozhodl až po 1. 1. 2014. Jde zhruba o 3000 osob. Tito klienti nemusí o dávku opětovně žádat, protože ÚP ČR je povinen u těchto osob zahájit správní řízení z moci úřední o přiznání příspěvku, vysvětluje zpráva ÚP ČR.

Na příspěvek na mobilitu vzniká nárok osobě starší 1 roku, která má nárok na průkaz OZP označený symbolem „ZTP“ nebo „ZTP/P.

Další podmínkou pro získání dávky je, že se opakovaně v kalendářním měsíci dopravujete za úhradu, např. do práce, školy, k lékaři apod., nebo se necháváte za úhradu pravidelně dopravovat. Měsíční výše dávky činí 400 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).