Hlavní navigace

Na minimální mzdu dosáhne více lidí. Zvýší se nezaměstnanost?

Sdílet

Na minimální mzdu dosáhne od začátku ledna 2013 více lidí. Nařízením vlády 246/2012 Sb., dochází ke zrušení § 4 u nařízení 567/2006 Sb., které se týká výše minimální mzdy a příplatků.

Tento paragraf stanovoval nižší sazby minimální a zaručené mzdy pro vybrané skupiny zaměstnanců: 

  •  90 % minimální a zaručené mzdy, jestliže jde o první pracovní poměr zaměstnance ve věku 18 až 21 let, a to po dobu 6 měsíců ode dne vzniku pracovního poměru,
  • 80 % minimální a zaručené mzdy, jestliže jde o mladistvého zaměstnance,
  • 75 % minimální a zaručené mzdy jestliže jde o zaměstnance, který je poživatelem invalidního důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně,
  • 50 % minimální a zaručené mzdy jestliže jde o zaměstnance, který je poživatelem invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, nebo o mladistvého zaměstnance, který je invalidní ve třetím stupni a nepobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně.

Od nového roku zrušením zmíněného paragrafu již pro tyto osoby nebudou platit nižší sazby minimální a zaručené mzdy, ale zaměstnavatelé jim budou muset vyplácet plnou výši.

Pro zaměstnavatele to bude znamenat zvýšené mzdové výdaje. Někteří kritici zrušení tohoto paragrafu varují, že změna povede k rušení nebo krácení pracovních úvazků a to často právě osobám, které trpí horší uplatnitelností na trhu práce.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).