Hlavní navigace

Na jaké pomůcky máte nárok po odstranění prsu v důsledku rakoviny?

Sdílet

Pokud jste podstoupily odstranění prsu, máte nárok na pooperační mammární epitézu. Tu vám předepíše chirurg nebo onkolog/hematolog. V rámci jedné operace hradí pojišťovny vždy 1 kus. Maximální úhrada, kterou pojišťovna poskytne, je 500 Kč. Pokud bude mammární epitéza dražší, musíte rozdíl doplatit. Vždy se ale dá sehnat plně hrazená varianta. Maximální úhrada pojišťovny vždy vychází ze základního provedení daného zdravotnického prostředku, což je takové provedení, které po medicínské stránce plně funkčně vyhovuje a splňuje podmínky nejmenší ekonomické náročnosti. Platí přitom podmínka, že takový zdravotnický prostředek je skutečně dostupný na trhu, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Následně můžete být vybaveny i trvalou mammární epitézou. V tom případě hradí pojišťovna 1 kus za 2 roky. Maximálně vám na úhradu poskytne 1800 Kč a poukaz vám předepíše praktický lékař. Konkrétní kód epitézy doplňuje na poukaz až dodavatel, dle typu a tvaru vhodného pro pacientku. I zde se najdou epitézy plně hrazené. Pokud si z nich nevyberete, musíte si opět finančně nákladnější epitézu do plné ceny doplatit.

Pokud po léčbě trpíte lymfatickým otokem, pojišťovna na základě poukazu uhradí až 3000 Kč za mammární samolepící epitézu, a to opět jedenkrát za dva roky. Tu předepisují odborná angiologická a lymfologická pracoviště nebo lékař s odborností onkologie a hematologie.

Při lymfatickém otoku a lymfedému prsu, podpaží a/nebo hrudní stěny, k němuž může po operaci nebo po radioterapii dojít, vám poskytne pojišťovna  částku až 1300 Kč (1× ročně) na kompresivní podprsenku. Předepisuje ji lékař s odborností chirurgie nebo onkologie a hematologie.

Hrazeny jsou i kompresní návleky na lymfedém paží, a to maximálně 2× za rok. Předepsány mohou být pacientkám po operaci nádorových onemocnění prsu, u nichž vznikl lymfatický otok po odstranění podpažních uzlin a ozařování. Návlek lze předepsat až po ukončení léčení na specializovaném pracovišti, dodává Oldřich Tichý. U návleků existují různé třídy komprese podle rozsahu a závažnosti lymfedému, přičemž maximální úhrada z veřejného zdravotního pojištění opět vychází z ceny zdravotnického prostředku dané třídy komprese v základním provedení, plně funkčním a nejméně ekonomicky náročném.

Kromě toho máte nárok na příspěvek na paruku, pokud jste v důsledku léčby přišly o vlasy. Předepíše ji onkolog, hematolog či dermatovenerolog. Pojišťovna hradí 1000 Kč na jeden kus paruky za jeden rok.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).