Hlavní navigace

Do Barcelony a Bruselu se se staršími vozy nedostanete. Musí splnit emise

Sdílet

S některými auty se nově do určitých zahraničních destinací nedostanete. Barcelona zavedla od 1. prosince 2017 vyhlášku, v rámci které každé auto vjíždějící do města v době vyhlášení smogové situace musí mít ekologickou plaketu. Pokud ji vaše auto nemá, do města v době smogové situace nesmíte. To platí pro benzinová vozidla před rokem 2000 a dieslová vozidla před rokem 2006. Vyplynulo to z informací společnosti ÚAMK.

Vyhláška platí prakticky pro celé centrum města od 7. hodiny ranní do 20. hodiny večerní. Ve dnech s vysokým znečištěním ovzduší ale bude posílena hromadná doprava za denní bonusovou cenu 1,80 eur (46 Kč). Daná situace bude vždy vyhlášena 48 hodin předem. V případě, že zákaz porušíte a městská policie vás přistihne, dostanete pokutu 100 eur (2550 Kč). Jestliže ale zaplatíte rychle, sníží vám policisté pokutu na 50 eur (1275 Kč).

Do roku 2020 tu ale plánují zavést automatický systém, který usnadní kontrolu. Kamery přečtou poznávací značku automobilů a po porovnání s databází bude systém automaticky rozesílat pokuty.

Od 1. ledna 2018 zpřísní podmínky i Brusel. Omezení se bude týkat celé metropolitní oblasti. Na západě, severu a východě je ohraničena bruselskou silnicí R0, na jihu obcí Watermael-Boitsfort. Do samotného centra budou moci vjet pouze auta, která mají vznětový motor splňující Euro 3 a výše, nebo zážehové automobily splňující Euro 2 až 6. K získání plakety je nezbytná online registrace. Pokud registraci neprovedete a pojedete do města autem, inteligentní kamerový systém vozidlo vyhodnotí jako neregistrované, a dostanete pokutu ve výši až 350 eur (8925 Kč).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 12. 2017 12:25

    Tomáš (neregistrovaný) 2a02:a03f:5309:----:----:----:----:----

    To je vše OK - jen kde se registrovat - neškodil by odkaz...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).