Hlavní navigace

Na co si dát pozor, když měníte dodavatele energií? ERÚ vydal nový kodex

Sdílet

Jiří Hovorka 14. 5. 2018

Na trhu s energiemi stále dochází k neférovým praktikám při prodeji. Loni se na Energetický regulační úřad s podnětem či dotazem obrátilo 11 788 spotřebitelů. Úřad proto sestavil nový Vzorový etický kodex obchodníka s elektřinou nebo plynem. Spotřebitelům tento dokument nabízí výčet bodů, na které se mají při jednání s dodavateli zaměřit.

Mezi nejčastější původce problémů patří podle ERÚ už tradičně podomní prodej nebo aukce, v poslední době také telefonický prodej. Právě tyto – nezřídka nátlakové – metody prodeje dávají vzniknout potížím při přechodu mezi dodavateli a nikoliv výlučně bývají i příčinou vysokých sankcí za nedodržení smlouvy.

Nemusí jít přitom jenom o samotnou smlouvu na dodávku elektřiny nebo plynu, stejně problematické jsou i smlouvy uzavírané se zprostředkovateli. Spotřebitel jim svým podpisem dává například plnou moc k výběru dodavatele na nepřiměřeně dlouhou dobu. I po několika letech pak může čelit sankcím, když závazek nedodrží a dodavatele si vybere sám, bez zprostředkovatele. Na ERÚ se navíc obracejí často také zákazníci, kteří o tom, že dali souhlas s převodem k jinému dodavateli, vůbec nevědí. Obdobné stížnosti ERÚ bere jako podnět k zahájení kontrol.

V jiných případech zákazníkovi zprostředkovatel ústně přislíbí aukci, která však není garantovaná ve smlouvě a ve skutečnosti při výběru dodavatele nehraje roli. Právě proto se Vzorový etický kodex věnuje víc formě uzavírání smlouvy.

Vzorový etický kodex zavádí pravidla, jak spolu obchodník a spotřebitel mají komunikovat nejen před uzavřením smlouvy. Kdybych měl vyzdvihnout jedinou věc, potom je to apel na transparentnost, jednoduše řečeno na slušnost. Dodavatel podle kodexu slibuje, že spotřebitele nebude do ničeho tlačit, vše mu vysvětlí, dá mu čas na rozmyšlenou a v jeho jednání nebo smlouvách nenajdete skryté sankce ani jiná úskalí, popisuje důvody vzniku Vzorového etického kodexu Vladimír Outrata, předseda Rady ERÚ.

Oproti stávajícímu Etickému kodexu staví Vzorový etický kodex na principu samoregulace. Nikomu nenutíme jeho přesné znění, jde o to nastavit standard. Text nabízí dodavatelům jasný návod, jak mohou posílit ochranu spotřebitele na své straně. A vstřícný je i směrem ke spotřebitelům. Neobsahuje žádné paragrafy, nehovoří složitou řečí. Stručně a jasně popisuje morální chování dodavatelů, vysvětluje Outrata.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 5. 2018 12:49

  Rosťa (neregistrovaný) 46.101.12.---

  Zrovna nedávno jsem pomáhal mámě rušit smlouvu, nebo ona to nebyla ani smlouva ale prostě formulář, kde se zavazovala k nějaké aukci, kde samozřejmě ani předem nebyl znám kdo bude jejím vítězem. Hned jsem to dal do zpětný podoby, přes stránky té firmy jsem si u nich našel lejstro pro odstoupení a zrušil jsem jí to, aby měla klid. Léta má jednoho a toho samého dodavatele Comfort en., faktury jí vystavují v pořádku, cenově jsou pro ní taky ok, tak jsem nechtěl aby o ně přišla. V aukci by schytala bůhví koho. 

 • 7. 12. 2018 15:54

  lllojzik (neregistrovaný) ---.1.broadband4.iol.cz

  Dobrý den
  Zajímala by mě otázka smluvní fixace zvýhodněné ceny za E. energii na dva roky a potom její automatické prodloužení o další rok. Musí dodavatel ze zákona dodržet za tyto dva + jeden rok fixaci ceny a nebo může cenu , samovolně zvýšit? Jaké jsou možné případné sankce proti dodavateli....jsou nějaké?? , nebo je jen možné to , aby odběratel smlouvu do 30dnů bezsankčně vypověděl?? a změnil dodavatele?.

 • 4. 10. 2019 15:11

  Michal Kubát (neregistrovaný) 185.220.70.---

  My si dávali akorát bacha abychom se ve smlouvě trefili termínově, jinak asi všechno jinak šlo v pohodě. On to teda za nás hlavně řešil zástupce Bohemia energy, tak ten si to k sobě poznamenal a i podle toho data z předchozí smlouvy připravil navazující smlouvu aby to sedělo ve dnech a nekrylo se to. Hodně nám v tom pomohl a ulehčil situaci. Změna proběhla jinak zcela v pořádku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).