Hlavní navigace

Na co si dát pozor, když chcete mít nemovitost jako investici?

Sdílet

Investice do nemovitostí je dlouhodobá záležitost a pokud se rozhodnete tuto variantu využít, neměla by to být vaše jediná investice, ale pouze část vašeho portfolia. Za určitých podmínek se ale může investice do nemovitosti vyplatit. Výnos z pronájmu pak může být na podobné úrovni jako výnosy z dluhopisových fondů.  Pronájem nemovitosti by měl vygenerovat po odečtení nákladů na údržbu a správu nemovitosti a po zplacení daně z příjmu takový čistý výnos, který je lepší než výnos z alternativní investice se stejně vysokým investičním rizikem, říká Jan Lener, ředitel realitního oddělení Broker Consulting. Při výpočtu ale zohledněte i náklady za ušlý zisk po dobu, kdy předpokládáte, že vaše nemovitost bude bez nájemníka.

Při koupi nemovitosti formou investice zohledněte i investiční horizont. Ten se udává na minimálně 10 let. Není to však podmínka, záleží na konkrétní situaci. Svou roli hraje řada faktorů, jako například lokalita či výběr nájemníků.

Pozor si dejte i na nespolehlivé nájemníky. Jako záruka slouží dle zákona jistota, neboli kauce. Ta může činit maximálně 6-ti násobek měsíčního nájemného. Důležité je mít nemovitost, která láká spolehlivé nájemce. Levné nemovitosti ve špatném stavu přitahují nespolehlivé nájemníky, kteří pak vytvářejí majiteli spíše starosti než zisk, říká Jan Lener.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 5. 2016 20:43

    Pavel (neregistrovaný) 212.11.105.---
    4. 7. 2016 11:13 redakčně smazáno, důvod: ***SPAM***
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).