Hlavní navigace

Na co se připravit při žádosti o hypotéku?

Sdílet

Než zažádáte o hypotéku, je dobré si několik základních věcí ujasnit předem. Pokud vám něco není jasné, ptejte se banky, dokud vám vaši otázku nezodpoví tak, abyste všemu rozuměli. V současné době je podle nové legislativy nutné, abyste při žádosti o hypotéku měli našetřeno alespoň 10 % z hodnoty nemovitosti. V případě, že našetřeno nemáte, ale nemusíte situaci vzdávat. Když se lidé obávají, že nemají dostatečný příjem pro získání hypotéky, tak není nic jednoduššího, než přijít na pobočku banky, kde jim hypoteční specialista spočítá předběžnou kalkulaci hypotéky včetně základního posouzení jejich příjmů, říká Vojtěch Batěk ze Sberbank.

Pokud budete žádat o hypoteční úvěr, připravte si doklad o příjmech za poslední tři měsíce. Ten můžete mít formou potvrzení o příjmu nebo výpisu z účtu za poslední 3 měsíce. Započítávají se ale pouze pravidelné příjmy, nikoli brigády a náhodný příjem. Podnikatelé musí doložit daňové přiznání za poslední rok.

Jestliže nemáte dostatečnou hotovost, ani nic, čím byste mohli ručit, můžete využít variantu, kdy ručíte nemovitosti rodičů či jiných blízkých. Příjem vašich rodičů se pak posuzuje tak, jako by s vámi žili v jedné domácnosti. Banku ale při schvalování bonity nezajímá jen čistý příjem, ale také další výdaje domácnosti (výdaje na splátky úvěrů, kreditních karet a kontokorentů).

Hypotéka může být závazkem až na 30 let. Je proto dobré se připravit i na to, že mohou přijít horší časy. Lidé by měli mít dostatečnou finanční rezervu a neměli by veškeré příjmy využívat na splácení hypotéky. Musí samozřejmě počítat také s neplánovanými výdaji a případným výpadkem příjmů, uzavírá Vojtěch Batěk ze Sberbank.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).