Hlavní navigace

Češi skupují chorvatské kuny na dovolenou. U eura čekají kvůli kurzu na poslední chvíli

Sdílet

Platba kartou je na dovolených běžným standardem. I tak ale Češi před odjezdem z České republiky navštěvují směnárnu a kupují cizí měnu do zásoby. Bez místní měny nejčastěji neodcestují do Chorvatska. Velký zájem je tradičně i o eura a dolary, které jsou v cílových destinacích využívány jako prostředník.. Nákup měny se pak řídí tím, jestli Češi považují kurz na výhodný. V květnu 2017 například vzrostl zájem o chorvatské kuny na dvojnásobek. Naopak u eura ale lidé vyčkávají, a to právě kvůli nevýhodnému kurzu.

Meziroční srovnání zájmu o cizí měny (2016/2017).
Autor: UniCredit Bank

Meziroční srovnání zájmu o cizí měny (2016/2017).

V dubnu 2017 byl zájem o chorvatské kuny o 14% vyšší, než v roce 2016, ale v květnu 2017 zaznamenaly směnárny nárůst o 117 %. Naopak u eura byl v květnu 2017 zájem nižší než v roce 2016. 

Koruna vůči euru po ukončení měnových intervencí pozvolna posiluje k hranici 26 korun za euro. Češi mířící do zemí eurozóny nebo mimo hranice Evropy tak obvykle čekají se směnou peněz až na poslední chvíli a levnější kurz. Roli samozřejmě hraje i stále častější využívání platebních karet, zejména při cestách po Evropě, říká Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).