Hlavní navigace

Na co nezapomenout, než odjedete na dovolenou?

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 8. 2016

Jen málokdo se odváží vycestovat do zahraničí bez cestovního pojištění. Samotné sjednání pojistky ale nestačí. Před tím je nutné si ujasnit, co plánujete na dovolené dělat. Některé aktivity už pojišťovny totiž považují za rizikové. Pokryjí je pak jen s připojištěním nebo vůbec. Příkladem budiž vysokohorská turistika, kterou navíc každá pojišťovna specifikuje jinou nadmořskou výškou. Dalšími aktivitami, které by mohla mít vaše pojišťovna ve výlukách nebo krýt jen v rámci připojištění, jsou například potápění, horolezectví, sjíždění řeky na kánoi, surfing, sjezdy na horských kolech apod.

Totéž pravidlo platí i u úrazového pojištění. Pokud jedete na dovolenou, musíte pamatovat i na něj. Kdo vám prodá připojištění a kdo vás dočasně umístí do nejrizikovější skupiny zadarmo? Přečtěte si v článku S úrazovou pojistkou, a přitom nepojištěn

Cestovní pojištění se nevztahuje na provozování profesionálního sportu, připomněl další důležitý fakt Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny.

Jedete-li za hranice, není od věci rozmyslet, jestli nepotřebujete i pojištění odpovědnosti, které vám pokryje případné plnění za škody na majetku či zdraví způsobené jiným osobám. V ČR sice nejsme zvyklí se u všech úrazů či škod žalovat o náhradu, za hranicemi (například v Rakousku) je to už běžnější.

V dovolenkových destinacích jsou kompenzace za zranění, která způsobíte dalším osobám většinou vyšší než v ČR. Do náhrad škody je kromě bolestného započítáván také ušlý zisk za období pracovní neschopnosti a další související náklady, vysvětlil Vlček. Připomněl také, že náklady na nezbytné ošetření v zahraničí se mohou vyšplhat i do stovek tisíc.  Například tříštivá zlomenina nohy ve Francii s převozem do nemocnice, operací, třídenní hospitalizací a následný převoz ve stabilizované poloze do ČR vyjde na částku kolem 270 000 Kč. Mezi státy, kde je léčba obecně velice drahá, patří např. USA, Švýcarsko nebo severské země, uzavřel Vlček.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).