Hlavní navigace

Na co Češi nejčastěji zapomínají při odletu na dovolenou?

Sdílet

Doba dovolených je v plném proudu a mnoho Čechů se na svou dovolenou teprve chystá. Asociace cestovních kanceláří ČR proto zveřejnila soubor několika rad, kterými se řídit a na které lidé nejčastěji zapomínají.

Pozor na cestovní doklad

Jedním z častých problémů je neplatný cestovní pas. Lidé totiž před odletem nezkontrolují, jestli jim pas stále platí. Bez pasu (případně bez občanského průkazu), ale na dovolenou neodletíte. Pokud cestujete s dítětem, i to musí mít vlastní cestovní doklad. U nich nadále platí, že fotografie dítěte si musí být podobná s aktuální podobou vašeho dítěte. Je tak rozhodující nejen platnost pasu, ale i autenticita fotografie.

Nezapomeňte, že od 1. července 2018 došlo ke změnám ve vydávání nových cestovních pasů, resp. je možné využít zkrácené lhůty, které jsou nyní dvojího typu. V pracovních dnech do 24 hodin, ale doklad lze převzít pouze u Ministerstva vnitra (Na Pankráci 72, Praha 4), nebo do 5 pracovních dnů. Za tyto expresní lhůty si však připlatíte. Dospělá osoba 6 000 Kč a dítě 2 000 Kč, resp. 3 000 Kč a 1 000 Kč v případě pětidenní lhůty.

Dalším častým problémem je délka platnosti pasu po návratu z dovolené. Některé země vyžadují, aby váš cestovní doklad měl delší dobu platnosti, než je vaše doba pobytu. Často tak musí váš pas platit ještě 3 nebo 6 měsíců po vašem předpokládaném návratu. Pokud by tomu tak nebylo, nemusíte dostat např. vízum opravňující vstup do destinace a může vám být odepřen nástup na palubu letadla, a to opět bez nároku na náhradu.

Občanský průkaz neplatí pro celou EU

Složitější bývá i cestování na občanský průkaz. To sice možné je, ale pouze v rámci schengenského prostoru. Ten však není automaticky rozšířený na všechna zámořská území členských států EU. Dejte si tak pozor, kam cestujete, aby vám pouze s občanským průkazem nebylo na letišti odepřeno odbavení.

Nezapomeňte, že i při cestě autobusem nebo vlastním vozem se může stát, že cestou do místa pobytu v schengenském prostoru budete přejíždět hranice státu, který v něm není, a proto vám jen občanský průkaz stačit nebude.

Pokud cestujete na svatební cestu, ohlídejte si, že příjmení ženy je stejné na letence i na cestovním dokladu. A mělo by být uvedeno i ve smlouvě o zájezdu. Při rozporu se pak dostanete do problémů při odbavování a ubytování.

Na letišti zásadně včas

Na letiště se doporučuje dostavit 2 hodiny před odletem. Samotné odbavení, tzv. check-in a bezpečnostní kontrola, vyžaduje určitý čas. Nikdy nevíte, kolik dalších lidí v podobný čas odlétá a jednotlivé procedury na letišti mohou trvat déle. Sledujte také informace o vašem letu. Zvláště na pražském letišti dochází k několika odletům do oblíbených destinací v rámci jednoho dne, resp. i kratšího časového úseku. Sledujte proto nejen čas odletu do vaší destinace, ale také číslo vaší linky, číslo vstupní brány do letadla– tzv. gate. Důležité je dostavit se včas k nástupu do letadla, tzv. boarding. Ten začíná několik desítek minut před odletem letadla a nástup je uzavřen zpravidla 20 –30 minut před odletem. Pozdní příchod znamená propadnutí vaší letenky, resp. zájezdu bezjakékoliv náhrady.

Dejte si pozor i na požívání alkoholu. Pokud palubní personál zjistí, že jste požili alkohol nebo jiné návykové látky, mohou vám odepřít nástup na palubu letadla. Skleničku si proto dopřejte až na palubě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 8. 2018 19:43

    Lucka (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

    Zdravím, děkuji za článek. Pokud chcete vědět, podle čeho se řídím já, podívejte se na tento článek: https://www.etravel.cz/cestovatelske-informace
    Vždy se řídím radami a jsem nad míru spokojená. Není nic nad to přichystat si věci dříve a potom už si jenom užít dovolenou. Takže mám vždy nachystaný seznam a jedu podle něho. Co vy?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).