Hlavní navigace

Na co by si měli dát řidiči v zahraničí pozor?

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 6. 2013

S příchodem letních měsíců vyrazí spousta Čechů otestovat své řidičské schopnosti do zahraničí. S čím vyrazit, abyste v případě havárie neměli víc problémů, než musíte? 

V případě, že nehodu nezpůsobíte, hradí se z povinného ručení viníka. Nároky se ale řídí právem státu, kde k nehodě došlo. Na území EU je ale legislativa v oblasti povinného ručení podobná, minimální rozsah nároků stanovuje právě směrnice EU. 

Určitě za hranice nevyrážejte bez řidičského průkazu, osvědčení o technickém průkazu vozidla a zelené karty. 

Pokud způsobíte nehodu vy, hradí se škody druhé straně z vašeho povinného ručení a krytí vašich vlastních škod záleží na rozsahu havarijního pojištění, asistenčních služeb a znění pojistných podmínek. 

Pokud dojde ke škodě na zdraví a řidič nemá připojištěno úrazové pojištění řidiče a spolucestujících nebo jiné úrazové či cestovní pojištění, nebude mu pojišťovnou hrazena žádná škoda. Spolujezdci budou mít škodu hrazenou z řidičova povinného ručení, uvádí zpráva sdružení Pomoc poškozeným. Pokud nemáte cestovní pojištění základní ošetření byste měli mít hrazeno v rámce veřejného zdravotního pojištění (modrá kartička pojištěnce EHIC).

Při nehodě vyplňte evropský formulář záznamu o nehodě a vše také vyfotografujte. Na místě je raději přivolat policii. V případě nutné opravy již v zahraničí si kvůli pojišťovně obstarejte všechny doklady o škodách a platbách již v zahraničí.

Pokud bude vozidlo nutné opravit v zahraničí, je třeba důsledně zdokumentovat rozsah poškození. 

Dokumenty ze zahraničí se po příjezdu zpět získávají jen velice těžko, proto je nutné si zajistit kopie od veškerých listin. 

Nepodepisujte také nic, čemu nerozumíte. Pokud už k tomu budete donuceni okolnostmi, uveďte do protokolu, že jako řidič nerozumíte verzi v cizím jazyce a připojte podepsaný český zápis či svědectví z vašeho pohledu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).