Hlavní navigace

Na část nesplácených kreditek jejich držitelé prostě zapoměli. Neválí se vám v šuplíku taky nějaká

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 2. 2017

Češi loni měli doma 1,84 milionu kreditních karet. To je o 45 tisíc kreditek méně, než předchozí rok. Zároveň se o třetinu snížil počet kreditních karet, na kterých je evidovaný dluh po splatnosti, ale minimálně rok nebyly použity (a min. rok na ně nebyla poslána žádná splátka). Těch bylo ke konci minulého roku 29 tis. Je pravděpodobné, že se zčásti jedná o karty, na které jejich majitelé prostě zapomněli. Informace vyplývají ze statistik Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Právě zapomenutá kreditka přitom může pro spotřebitele znamenat zbytečné potíže. Často jde o lidi, kteří svoji kreditní kartu využili nárazově a zapomněli doplatit jednu či dvě splátky, nebo jim na kartě naběhly úroky, o kterých neměli tušení. Lidé bohužel stále podceňují kontrolu svých závazků a často se dostávají do zbytečných problémů z vlastní nedbalosti, upozornil Jiří Rajl, ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Většinou nemáte kreditek tolik, abyste si nepamatovali, kdo vám ji vydal a kam se tedy obrátit na informace o tom, zda na ní něco nedlužíte. Pokud by se to přece jen stalo, můžete si ověřit stav svých závazků i pomocí registrace a následné žádosti o úvěrovou zprávu na portálu www.kolikmam.cz. V té najdete případně informaci, jestli u vás některá banka či finanční instituce neeviduje závazek, o kterém nevíte. On-line verze stojí 100 Kč, papírová 200 Kč bez poštovného.

Portál nabízí také službu „Hlídám si, kolik mám“, která je upozorní formou SMS či e-mailem v případě, že některá z bank či finančních institucí ohlásí do úvěrových registrů nový závazek, například právě ze zapomenuté kreditní karty. Roční paušál za aktivaci služby stojí 250 Kč za registr, takže si případně musíte aktivovat službu zvlášť pro Bankovní a zvlášť pro Nebankovní registr a pak vás to ročně vyjde na 500 Kč.

V případě, že si aktivujete službu pouze pro jeden registr a zároveň si objednáte úvěrovou zprávu, zaplatíte 300 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).