Hlavní navigace

Firmy těžko shánějí schopné manažery. Lidí se hlásí dost, ale schopnosti neodpovídají

Sdílet

Při obsazování vedoucích pozic mají tuzemské firmy potíže. Nabídka pozic vyššího a středního managementu totiž převyšuje počet podaných životopisů o 37 %. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnila společnost Profesia. Největší problémy při hledání kvalifikovaných manažerů mají společnosti, které působí v oblasti bankovnictví, financí, výroby a dopravy.

Podle odborníků není problém pouze v nedostatku pracovníků, ale i v nedostatečné kvalifikaci pro zastávání vedoucí pozice. I na manažerské pozice se nám zpravidla hlásí stovky uchazečů. Kombinaci schopností vést, umět svůj obor, myslet v číslech, rychle se učit a měnit ovšem mnoho kandidátů i na vysoké pozice nemá. I z tohoto důvodu vybereme z přihlášených uchazečů přibližně jenom 2 % těch nejlepších, řekla Iveta Volfová, HR ředitelkaze společnosti Alza.cz.

Hlavní problém pak spočívá v neschopnosti řídit tým, který vychází z nedostatku znalost. Řešením pak může být další vzdělávání, kde se lidé naučí, jak tým vést a na co se připravit, případně praxe na nižších pozicích, kde lidé načerpají zkušenosti přímo z provozu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 2. 2017 10:24

    Jerry001 (neregistrovaný)

    na to ukazovat kdo ma co udelat a klepat na hodinky do kdy to ma udelat, to umi skutecne kazdy, proto se na pozici manazera hlasi kde kdo ... ve vetsine firem na to staci prumerne vzdelany steredoskolak. Ty platy ale neodpovidaji odvedene praci, proto je o tyto pozice velky zajem (pomer cena / vykon je vysoce lukrativni)

  • 17. 2. 2017 11:32

    MaKr. (neregistrovaný)

    To je velice jednostranný pohled na věc.

    Manažer přeci nemá za úkol honit lidi (od toho je spousta jiných kontrolních mechanizmů - vedoucí, stanovené postupy, pracovní činnost a pod…).

    Věřím, že není úkolem nikoho někoho honit, když pracuje jak má.

    Prostředků jak se dá motivovat k lepší výkonnosti je spousta a záleží jen na nastavení v dané společnosti a vedení který použije, aby to co nejlépe fungovalo (bonusy ke mzdě jsou asi nejběžnější, ale mohou být např. školení, kurzy, úprava pracovní doby, pravidelné akce spolupracujícího kolektivu a spoustu jiných benefitů)

    Krom klepání na hodinky (jak uvádíte) má manažer spoustu jiných povinností v záležitosti na jeho pozici (od dodržování postupů, ISO, hledání rezerv, úspor, alternativ a to v komplexnějším měřítku než pohled od jednotlivého pracovního místa).

    Souhlasit bych mohl s tím, že pokud si manažer kolem sebe vytvoří schopný kolektiv (pracující odborníci, který táhnou za jeden provaz), tak má poloviční práci.

    MaKr.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).