Hlavní navigace

Můžete si přivydělávat, když celodenně pečujete o dítě?

Sdílet

Je možné si přivydělávat, když jste vedeni jako osoba celodenně pečující o dítě do 7  let a zdravotní pojištění za vás tedy platí stát?

Do kategorie osob celodenně, osobně a řádně pečujících alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku můžete být podle zákona zařazena jen tehdy, pokud nemáte příjmy ze zaměstnání ani ze samostatné výdělečné činnosti, uvedl Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

V případě, že jste zaměstnancem, hradí pojistné na zdravotní pojištění zaměstnavatel. Pokud jste OSVČ, platíte si pojistné sami buď jako minimální zálohu (1697 Kč měsíčně) nebo jako osoba bez zdanitelných příjmů (1080 Kč měsíčně).

Možnost přivýdělku, který vás nevyřadí z kategorie státních pojištěnců, však existuje. Za příjmy ze zaměstnání se pro účely veřejného zdravotního pojištění totiž nepovažuje dohoda o pracovní činnosti s výdělkem pod 2 500 Kč měsíčně, případně dohoda o provedení práce s příjmem nepřevyšujícím 10 000 Kč měsíčně, uvedl Rod s tím, že je ale třeba pamatovat i na další limity těchto možností přivýdělku – např. na dohodu o provedení práce je možné odpracovat u jednoho zaměstnavatele maximálně 300 hodin za jeden kalendářní rok.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).