Hlavní navigace

Musíte si na dobu mateřské pozastavit živnostenský list?

19. 1. 2016

Sdílet

Podnikáte a jste těhotná? Možná si kladete otázku, zda je nutné během mateřské pozastavovat živnostenský list.

Přerušit živnostenský list se vyplatí pokud plánujete s dítětem zůstávat doma déle nebo víte, že budete podnikat pouze ve velmi omezené míře. V případě, že chcete po skončení mateřské v podnikání hned navázat, je podle odborníků přerušení živnosti zbytečné.

Pokud před nástupem na mateřskou svůj živnostenský list přeruší, nemusí řešit žádné měsíční zálohy. Pokud jej nechá aktivní, je sice třeba dál odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění, zálohy se však zúčtují se skutečnými výdělky za celý rok v podaných přehledech. Takže o žádné peníze nepřijde. Výše záloh se může snížit, jelikož se jedná o zálohy OSVČ s vedlejší činností, na kterou se nevztahuje povinnost platit minimální zálohy, vysvětlila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně ze společnosti TaxVision.

Přechod z hlavní činnosti na mateřskou a rodičovskou musíte oznámit správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.

S aktivním živnostenským listem se jí navíc bude lépe navazovat na podnikání, které už není po skončení mateřské a během následné rodičovské omezeno. Naopak, jelikož je za hlavní pracovní činnost bráno pobírání rodičovského příspěvku a podnikání je činností vedlejší, nevztahuje se po dobu pobírání rodičovského příspěvku na ženu povinnost platit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Zálohy se vypočtou podle skutečně dosažených příjmů a mohou být i nižší než minimální pro OSVČ s hlavní činností, dodala Štarmanová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).