Hlavní navigace

Morálka ve splácení úvěrů se zlepšuje. Počet neplatičů klesl o 72 tisíc za dva roky

Sdílet

Veronika Doskočilová

Těch, kteří by dlužili a nesnažili se své závazky splácet, neustále ubývá. Meziročně se jejich počet snížil o 17 %, což je téměř 48 000 osob. Za poslední dva roky pak počet neplatičů klesl o 72 000 osob. V prvním čtvrtletí tohoto roku pokračoval, kdy se postupně zvyšovala průměrná částka, při které lidé přestávali splácet své krátkodobé závazky. To úzce souvisí s tím, že se nadále zvyšuje průměrná částka krátkodobého dluhu na jednoho klienta. Ve chvíli, kdy se lidé dostanou do problémů se splácením, jim tak zbývá doplatit více, než tomu bylo dříve. Výsledkem je, že objem ohroženého krátkodobého dluhu klesá pomaleji než počet klientů v problémech, vysvětluje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Průměrná částka ohroženého krátkodobého dluhu na jednoho klienta dosahuje téměř 98 000 Kč. Za ohrožený dluh je přitom považován takový, u kterého nebyly zaplaceny tři po sobě následující měsíční splátky úvěru, nebo který byl věřitelem zesplatněn.

Se splácením závazků mají dlouhodobě potíže lidé žijící v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za nimi následuje s mírným odstupem Moravskoslezský kraj. Nejlépe jsou na tom naopak obyvatelé Prahy.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Diskuse byla uzavřena.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).