Hlavní navigace

Jaké suvenýry si nesmíte dovézt, nebo pouze v omezeném množství?

Sdílet

Přivést si z dovolené suvenýr je pro řadu lidí tradice. Z některých zemí si však určité věci dovézt nesmíte, nebo jen v omezeném počtu, případně za specifických podmínek.

Každý by se měl před cestou podívat na stránky Ministerstva zahraničních věcí a dohledat celní a devizové předpisy. Zabere to pár minut a vyhnete se možnému nedorozumění na letišti v zahraničí, upozorňuje Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.

Obecně platí, že v Evropské unii si můžete koupit a převážet téměř cokoli. Některé zboží ale podléhá spotřební dani a je povoleno pouze v omezeném množství.

Pro osobní potřebu si tak z EU smíte dovézt 800 cigaret, 400 krátkých doutníků, 200 doutníků, 1 kg tabáku, 10 litrů lihovin, 20 litrů se středním obsahem alkoholu, 90 litrů vína a 110 litrů piva.

Omezena je i hotovost. V rámci EU můžete cestovat s hotovostí do 10 000 eur (258 300 Kč).

Problematické pak může být i třeba sbírání a lovení mušlí. V rámci EU si je můžete koupit i odvézt domů, ale musíte od nich mít účet. Bez účtu vám mohou být zabaveny.  Naopak v Turecku se doporučuje mušle vůbec nekupovat. Na vývoz totiž musíte mít speciální povolení.

Pozor si pak dávejte v případě, že cestujete do zemí, kde převládá buddhismus. Z takové země totiž nesmíte vyvézt sošku Buddhy větší než 15 cm.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).