Hlavní navigace

MONETA Money Bank ode dneška odpouští sankce dlužníkům. Kdo se může akce zúčastnit?

Sdílet

Moneta, Moneta Bank Autor: Jan Vaca

MONETA Money Bank po vzoru státu spouští druhou akci milostivého léta. Od června do konce srpna se tak mohou někteří její klienti zapojit do akce, která jim zlevní dluhy vůči bance.

Akce platí pro klienty, kteří jsou v exekuci nebo kteří byli k 31. květnu letošního roku v prodlení se splácením závazků o více než 90 dní.

Pro tyto dvě skupiny klientů však platí odlišná pravidla:

  • lidé v exekuci mají ode dneška tři měsíce na doplacení dlužné jistiny, banka jim za to odpustí veškeré sankční poplatky a úroky.
  • klienti, kteří byli k 31. květnu letošního roku v prodlení o více jak 90 dní se splácením svých závazků vůči bance mají na splacení dlužné jistiny až sedm let, během nichž jim budou nastaveny nové parametry splátkového kalendáře.

Podle banky se může tato nabídka týkat necelých 5 tisíc smluv. Znamená to, že MONETA je v tuto chvíli připravena odpustit téměř 115 milionů korun, uvedl předseda představenstva MONETA Money Bank Tomáš Spurný

Dodal také, že generální pardon na sankční poplatky a úroky udělí banka v okamžiku doplacení jistiny a obchodního úroku. Tedy po třech měsících u lidí v exekuci nebo do sedmi let u klientů v prodlením delším než 90 dní ke konci května. V případě, že budou tuto novou splátkovou dohodu řádně plnit, nebude jim banka během této doby účtovat žádný další úrok ani sankční poplatky, vysvětlil Spurný.

Patříte-li mezi skupinu klientů, kteří mohou akci využít, můžete od dnešního dne do konce srpna požádat o využití akce přes web banky.

Nabídka milostivého léta se vztahuje na nezajištěné spotřebitelské úvěry pro fyzické osoby a na nezajištěné půjčky živnostníkům (OSVČ). Možnost sjednání splátkové dohody na sedm let naopak neplatí pro klienty v insolvenci.

Státní Milostivé léto II

Více podrobností o akci Milostivé léto II ze strany státu najdete v článku Milostivé léto II startuje od září 2022. Máte druhou šanci snížit dluhy

Nabídka Milostivého léta přišla poprvé během minulého roku přímo od státu, který letos vyhlásil pokračování akce. To 1. června svým hlasováním posvětila Sněmovna. Dlužníci si během vyhlášených tří měsíců mohou zbavit svých veřejnoprávních dluhů jen splacením jistiny. Všechno další příslušenství dluhu jim bude odpuštěno.

Milostivé léto vyhlášené státem se týká exekučních sporů s veřejnými institucemi a umožňuje zbavit se například dluhů vůči dopravním podnikům, technickým službám, nemocnicím, energetikám v rukách státu (ČEZ), exekučně vymáhaných dluhů vůči zdravotní pojišťovně, obcím za nájem v obecních bytech nebo dluhů z nezaplacených poplatků České televizi a Českému rozhlasu.

O minulé akci soukromých subjektů jsme psali v článku Dluhy v rámci Milostivého léta odpustí banky i úvěrovky. Co pro to musíte udělat?

Po vyhlášení akce během minulého roku se k ní přidala i řada soukromých subjektů, zejména bank. Na ty se zákonná pravidla státního milostivého léta nevztahují. Klienti ale měli možnost se zbavit svých dluhů za dost podobných podmínek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).