Hlavní navigace

Mobilním operátorům se sníží náklady. Zlevní se nám i volání?

Sdílet

Gabriela Hájková 19. 3. 2012

Český telekomunikační úřad plánuje od příštího roku snížit operátorský poplatek za volání do mobilních sítí z 1,08 Kč na 55 haléřů. Operátorům se tak od příštího roku naskytne prostor snížit koncovým zákazníkům ceny. Na otázku zda to udělají, odpovídají váhavě. Zprávu přinesla ČTK.

Úřad chce hranici pro maximální výši poplatků za přenos hovorů mezi sítěmi snižovat postupně. Od července se tak poplatek sníží na 72 haléřů a počátkem příštího roku tedy o dalších 17 haléřů. To, aby ve stejném rozsahu klesly i ceny za volání, ale úřad nařizovat nemůže. Případné snížení cen (a o kolik) je tedy jen na operátorech.

Že by ceny operátoři snížili stejným tempem moc pravděpodobné není. Loni se totiž podle ČTK průměrná cena minuty hovoru snížila pouze o jednu desetinu a o rok dříve o šest procent. Poplatky přitom klesly o třetinu.

Podle mluvčího společnosti Telefónica O2 Hanyho Farghaliho úprava těchto poplatků dává prostor pro snížení cen, zda to ale O2 skutečně provede nepotvrdil s tím, že řízení teprve začalo. Miroslav Čepický za Vodafone se vyjádřil v tom smyslu, že ceny klesají dlouhodobě a tento trend že bude pokračovat.

Podle ČTK chce navíc Český telekomunikační úřad od příštího roku začít stanovovat poplatky podle tzv. metody přírůstkových nákladů místo metody historických nákladů. I tato změna by měla přinést další snížení cen a navíc umožnit regulovat ceny také v oblastech, kde konkurence nefunguje

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).