Hlavní navigace

Ministerstvo financí predikuje pro letošní rok růst HDP 1,4 %

Sdílet

Redakce 31. 3. 2009

Ministerstvo financí (MF) včera zveřejnilo upravenou makroekonomickou predikci. Ekonomický růst by měl v letošním roce nejpravděpodobněji dosáhnout úrovně mezi 1,0 až 1,8 %. Růst vyšší než 1,8 % není podle ministerstva vyloučen, ale je málo pravděpodobný. Naproti tomu hodnoty růstu nižší než 1,0 % či pokles HDP jsou poměrně pravděpodobné. Pravděpodobnost poklesu o 2,0 % či více je malá. Aktuální predikce MF tedy počítá v roce 2009 s růstem HDP o 1,4 %, minulá predikce přitom hovořila o růstu 3,7 %. V roce 2010 by měla ekonomika vzrůst o 2,1 % a výhled pro rok 2011 mluví o růstu 3,8 %.

Ministerstvo upravilo také predikce míry inflace pro letošní rok z původních 2,9 % na 1,3 % a míry nezaměstnanosti z minulých 4,5 % na nových 5,2 %.

Odhady a predikce MF komentovalo slovy: „Globální finanční a ekonomická krize se v makroekonomických předpovědích projevuje nejen permanentním zhoršováním výhledů, ale i jejich zvýšenou nejistotou. S dostupnými znalostmi je velmi obtížné (ne-li nemožné) odhadnout hloubku a délku trvání globálních problémů, a tím méně i rozsah a intenzitu dopadů na českou ekonomiku, která není primárním zdrojem problémů a pouze absorbuje šoky z vnějšího okolí.“

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).