Hlavní navigace

Máte správně sjednané životní pojištění? Mnoho Čechů se pojišťuje skoro zbytečně

Sdílet

V České republice má životní pojištění uzavřeno polovina Čechů. V mnoha případech je ale toto pojištění nesprávně nastaveno a lidé platí za pojistná rizika, která jim statisticky téměř nehrozí. A naopak velká rizika pojištěná nemají. Vyplynulo to z průzkumu portálu Porovnej24.cz.

Lidé totiž možná rizika často vyhodnocují nesprávně a podepíší smlouvu, která kryje jen velmi nepravděpodobné situace. Mezi další chyby pak patří i neinformovanost o pojistných podmínkách nebo zcela nevhodná pojistka. Příkladem může být pojištění dětí. Rodiče je často pojistí lépe než sebe ve snaze jim dopřát to nejlepší. Starostlivost rodičů je pochopitelná, málokdo si ale při podpisu smlouvy uvědomí, že mnohem více ovlivní rodinný rozpočet nečekaná životní událost právě na jejich straně. Pravděpodobnost závažných onemocnění typu Alzheimera, infarktu i rakoviny je u dětských pojištěnců samozřejmě nižší, než u dospělých, uvedl Zbyněk Laisek, zakladatel portálu Porovnej24.cz.

Nejčastějšími zdravotními problémy u dětí jsou úrazy, takže se spíše vyplatí jim v rámci životního pojištění sjednat kvalitní úrazové pojištění. To by ale nemělo sloužit jako alternativa. Z hlediska pravděpodobnosti rizik totiž samotné úrazové pojištění nezvládne nahradit klasické životní pojištění.

Dále Češi například velmi podceňují pojištění invalidity. Většina se pojistí na částku do 300 000 Kč. Pokud se však přihodí taková situace, na vašem finančním rozpočtu se podepíše nejen výpadek příjmu, ale také případné náklady na bezbariérovou přestavbu bytu či mzdu ošetřovatelky. Jiní klienti se na invaliditu a další náklady spojené s ní nepojišťují vůbec – volí krytí méně závažných rizik, jako třeba dobu nezbytného léčení úrazu. Ty však rozpočet neovlivní tolik, jako případná celková rekonstrukce domova nebo pořízení vhodného invalidního vozíku.

Problémem pak bývá i nesprávné vyplnění vstupního dotazníku. Někteří mají tendenci se vidět zdravější, než ve skutečnosti jsou. Proto se nad pokládanými otázkami na zdravotní stav pořádně nezamyslí a automaticky odpoví záporně. V případě, že při sjednávání pojistky zamlčí byť nedopatřením nějakou podstatnou informaci o svém zdraví, a poté se jim přihodí zdravotní komplikace spojená právě s tímto zdravotním problémem, pojišťovna nemusí a velmi pravděpodobně ani nebude tento případ plnit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).