Hlavní navigace

Máte komín nebo kotel? Potřebujete revizi, na kominíka si tři týdny počkáte

Sdílet

Jiří Hovorka 16. 10. 2018

Ve většině českých měst odstartovala letošní topná sezóna koncem září. Například v Praze to bylo 25. září, což je o devět dní později než loni. Kromě jiného to znamená, že už letos uplynul termín pro povinné revize.

Kotle na pevná paliva se podle zákona musí kontrolovat jednou za tři roky, komíny každý rok. Při nesplnění povinnosti hrozí pokuta, která je pro fyzické osoby až 10 tisíc korun a pro podnikatele až sto tisíc. Při případném požáru a chybějící revizi navíc nemusí pojišťovna proplatit vzniklou škodu.

Komíny i kotle je možné kontrolovat v průběhu celého roku, tedy i po zahájení topné sezóny. Je ale třeba počítat s tím, že čekací lhůty na kominíka jsou nyní minimálně tři týdny. Při výběru kominíka ale pozor na podvodníky. Revizi musí provádět kominík, který je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví, ne každý tak skutečně může potvrzení o revizi vystavit, říká Jaroslav Schön, prezident Společenstva kominíků ČR. 

Podvodníka je podle něj možné odhalit hned podle několika indicií – podezřele nízká cena, absence oprávnění k příslušné činnosti nebo krátká doba revize. Správná kontrola spalinové cesty trvá kolem 20 minut, ne pár vteřin, jak je u falešných kominíků zvykem. Bezpečný způsob, jak se nenapálit, je hledat kominíka na stránkách Společenstva kominíků ČR, kde je k dispozici seznam jen těch prověřených, dodává Schön. 

Podle Společenstva kominíků ČR je v současné době v celém Česku kominíků dostatek. Ne vždy tomu tak ale bylo a oboru dokonce hrozil ještě před pár lety zánik. Právě povinné revize pomohly zásadně rozvoji kominického řemesla. Po jejich zavedení nastal velký vzestup počtu žáků v oboru. V tomto školním roce je na naší škole ve třech ročnících celkem 34 žáků oboru kominík, vloni to bylo 21 žáků. Odhaduji, že ze všech škol v republice každoročně vyjde v průměru 35 žáků oboru kominík, říká Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).