Hlavní navigace

Maloobchodní tržby v Česku výrazně rostou

Sdílet

David Sillmen 4. 4. 2014

Obchodníci mohou slavit. Únor pro ně totiž byl nečekaně silným měsícem – meziročně jim tržby stouply o 8,1 % a meziměsíčně o 0,3 %. Oznámil to Český statistický úřad. Nepotvrdily se tak předpoklady některých ekonomů, že se Češi zbožím předzásobili a urychlili svou spotřebu z důvodu devizových intervencí, které zboží postupně zdražují.

Rostly prakticky všechny maloobchodní segmenty, nejvíce pak tržby za motorová vozidla, počítačové a komunikační vybavení či nepotravinové zboží.

Motoristický segment, respektive prodeje aut jsou hlavním motorem růstu maloobchodu. Otázkou je, kolik prodaných aut skutečně směřuje na český trh, respektive jaký podíl tvoří nákupy tuzemských zákazníků a kolik jde z titulu levné koruny na vrub nákupům zahraničních spotřebitelů, uvádí ve svém komentáři hlavní analytik ČSOB Petr Dufek.

Markantní číslo meziročního růstu trochu srází skutečnost, že loňský rok stejně jako předchozí nebyl vůbec dobrý, a tak je poměrně jednoduché ho překonat. Přesto jde o další potvrzení toho, že se do České republiky vrací hospodářský růst.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 4. 2014 13:25

    Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz

    Je to sice nepravdivá informace, ale musí se dodat, aby to ekonomicky nebyl tak šílený propad. Jinak když jsem byl včera v Tescu, otevřené čtyři pokladny, lidí jako šafránu, vozíky poloprázdné. Byl jsem taky v OBI, a byl jsem tam skoro sám. Pak jsem ještě zajel na autosalón na výměnu kol a byl jsem tam opět skoro sám. V prodejnách nebyla ani noha. Když si projdu ceny ve svém oblíbeném Penny, tak třeba opravdu nejhorší párky, co stávaly 19.90 stojí dneska 29.90. A stejná gramáž, stejné suroviny. A je jich tam halda, nikdo to nekupuje. A elektronika? V Datartu se prodavači nudí, v Okaji zrovna tak. Ale Goebbels by měl radost. Vivat Singer dobytek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).