Hlavní navigace

Majetek si chráníme i v manželství. Počet předmanželských smluv roste

Sdílet

Čím dál více Čechů si chrání svůj majetek a využívá možnosti sepsat manželskou či předmanželskou smlouvu. V roce 2016 se pro tuto možnost rozhodlo 10 188 párů, což je o téměř 400 více, než v roce 2016. Počet uzavřených smluv každoročně stoupá. Češi už manželskou smlouvu nevnímají jako projev nedůvěry, jako tomu bývalo dříve. Manželská smlouva chrání například před riziky plynoucími z partnerova podnikání, jeho nevyřešené finanční minulosti či jasně stanoví, která část majetku připadá kterému z manželů v případě, že manželství skončí rozvodem. Je tedy nadřazena zákonnému režimu společného jmění manželů, vysvětluje Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.

Smlouvu využívají mladí snoubenci, ale i rozvedení lidé, kteří se chtějí poučit po předešlém nevydařeném manželství a chtějí mít oddělený majetkový režim. Častým důvodem bývá i snaha zachovat majetek pro děti z prvního svazku. Smlouvu je možné podepsat i během manželství, čehož lidé také využívají.

Smlouvou se pak lidé chrání například proti exekuci na jednoho z manželů. Exekutor je totiž povinen si vyhledat, jestli osoba, jejíž majetek chce zabavit, figuruje v seznamu listin o manželském majetkovém režimu. A pokud ano, musí z exekuce vyjmout majetek, který patří druhému z manželů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).