Limit příjmů pro vznik nároku na čerpání daňového bonusu se příští rok zvýší

10. 10. 2024

Sdílet

6.2.24/1x/Výpočet, kalkulačka, účty, účetní Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

V příštím roce bude nutné mít pro vznik nároku na čerpání daňového bonusu vyšší příjmy (ze zaměstnání či podnikání) než letos. Změna vyplývá z růstu minimální mzdy od příštího roku.

Co je daňový bonus?

Daňové slevy je možné uplatňovat jen do výše stanovené daně z příjmů. Výjimkou je sleva na vyživované dítě (daňové zvýhodnění). Po jejím uplatnění může vyjít i záporná hodnota, kterou – při splnění hranice příjmu – můžete získat od finančního úřadu zpět právě jako daňový bonus.

Daňový bonus může čerpat jeden z rodičů, pokud měl v daném roce příjem ze zaměstnání nebo podnikání minimálně ve výši šestinásobku minimální mzdy. Pro rok 2024 je hranice ve výši 113 400 Kč. Protože se má minimální mzda od roku 2025 zvýšit na 20 800 Kč, vzroste roční příjmový limit na 124 800 Kč.

Minimální mzda bude v roce 2025 nakonec vyšší, než se čekalo Přečtěte si také:

Minimální mzda bude v roce 2025 nakonec vyšší, než se čekalo

Zaměstnanci mohou uplatňovat slevu na dítě a tím i daňový bonus už během roku na měsíční bázi. Je ale nutné mít hrubou mzdu vyšší než polovinu minimální mzdy, pro příští rok tedy 10 400 Kč.

V praxi dochází k situaci, že daňový poplatník splňuje v některém měsíci během roku podmínky pro obdržení měsíčního daňového bonusu, ale roční rozhodné příjmy nepřekročí stanovenou hranici pro obdržení ročního daňového bonusu. V takovém případě se obdržené měsíční daňové bonusy nevrací, informovala Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars s tím, že zaměstnanci pracující pouze po část roku za nízkou mzdu se tak nemusí bát, že by jim mohla vzniknout za daný rok povinnost vracet čerpaný bonus zpátky.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).