Hlavní navigace

Lidl zvýší mzdy o pětinu. Zaměstnance do prodejen láká na 28 tisíc korun

Sdílet

Jiří Hovorka 21. 2. 2018
Lidl prodejna v Berouně Autor: Lidl

Obchodní řetězec Lidl v Česku od začátku března zvýší mzdy prodavaček a prodavačů o pětinu. Nástupní mzda při čtyřicetihodinovém týdenním úvazku tak bude činit 28 tisíc korun hrubého. Stejně firma zvýší mzdy i stávajícím zaměstnancům.

Platí to pro celou Českou republiku, pouze v Praze a okolí zůstává kvůli specifickým podmínkám na pracovním trhu nástupní mzda vyšší, a to 29 143 korun.

Po dvou letech práce slibuje Lidl nárůst mzdy v celé ČR na 30 286 Kč, respektive v Praze  a okolí na 31 429 Kč. Lidl zvyšoval platy již loni, následovala ho i konkurence. Obchodní řetězce totiž patří k zaměstnavatelům, kteří v době rekordní nezaměstnanosti hledají nové zaměstnance těžko.

Chceme být nejatraktivnějším zaměstnavatelem v oboru, to znamená volbou číslo jedna pro ty nejlepší. Výborné ocenění velmi náročné práce přitom považujeme za základ, proto jsme se rozhodli pro další krok, říká ke zvýšení mezd Pavel Stratil, generální ředitel společnosti Lidl Česká republika.

Firma také rozšiřuje nabídku částečných úvazků. Již loni začal Lidl v prodejnách nabízet kratší pracovní úvazky 30 nebo 35 hodin týdně. Ty nyní využívá většina zaměstnanců prodejen. Nově obchodník nabízí i úvazky na 25 hodin týdně, cílí tak například na matky s malými dětmi.

Kratší úvazky se setkaly s velkým ohlasem. Nástupní mzda při nejčastěji využívaném úvazku 35 hodin týdně činí přitom v celé ČR nově 24 500 korun, při třicetihodinovém úvazku pak 21 000 korun, říká Stratil.

Kromě prodejen zvyšuje Lidl i mzdy ve svých logistických centrech. Ta provozuje v Brandýse nad Labem, Cerhovicích, Měříně a Olomouci. Nástupní mzda na základní pozici kompletáře činí při plném úvazku v celé ČR nově 36 000 korun, což je také nárůst o 20 procent. Lidl zaměstnává v Česku více než deset tisíc lidí.

Od března bude zvyšovat mzdy zaměstnanců na prodejně i konkurenční Penny Market. Ten na konci ledna oznámil, že nástupní mzda na pozici pokladní – prodavač se na plný úvazek bude pohybovat mezi 18 až 21 tisíci korunami podle regionu. Od ledna pak v průměru o pětinu zvyšoval mzdy zaměstnanců na prodejně také třeba Ahold, který provozuje prodejny Albert. Firma ale neuvádí konkrétní výši nabízených mezd.

Podle webu Platy.cz, který provozuje internetový portál s nabídkami práce Profesia, je průměrná republiková hrubá mzda na pozici prodavač 16 639 korun. Celková průměrná mzda podle Českého statistického úřadu na konci třetího čtvrtletí roku 2017 vystoupala na 29 050 korun, v Praze to bylo 36 312 korun. Nezaměstnanost ke konci ledna v celém Česku dosáhla na 3,9 procenta, v Praze to bylo 2,3 procenta.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).