Hlavní navigace

Ceny hypoték opět vzrostly. Zájem o nové úvěry v lednu naopak klesl

Sdílet

Jiří Hovorka

Průměrná úroková sazba hypoték v lednu vzrostla na 2,28 z prosincových 2,19 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindexu, která vychází ze skutečných úroků u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Naopak celkem významně poklesl zájem lidí o nové hypoteční úvěry. V lednu si lidé v bankách sjednali 7783 hypoték, což je zhruba o 1570 méně než v prosinci o 882 lidí méně než před rokem. Banky lidem v lednu na lepší bydlení půjčily 16,5 miliardy korun, v prosinci to přitom bylo o 3,6 miliardy více.

Podle hlavního analytika společnosti Fincentrum Josefa Rajdla není zdražování hypoték hlavní příčinou klesajícího zájmu o hypotéky. Hlavní brzdou pro nové klienty je nedostatek vhodných nemovitostí. Lidé na koupi bydlení potřebují víc peněz a na větší hypotéku často už nedosáhnou. Sazby hypoték sice vzrostly, ale pro zájemce jsou stále atraktivní, tvrdí Rajdl.

V dalších měsících má být vývoj úrokových sazeb u hypoték podobný jako v lednu. Sazby porostou v průměru o 0,5 až 0,1 procenta každý měsíc. Banky se do nich budou snažit postupně promítnout dosavadní zdražení peněz a navíc do konce roku očekáváme ještě jedno navýšení základní sazby ČNB. Ke konci letošního roku by se tak průměrný úrok hypoték mohl přiblížit třem procentům, řekl Rajdl.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).