Hlavní navigace

Lidí bez práce ubylo, nezaměstnanost klesla pod 4 %

Sdílet

Lidí bez práce v květnu ubylo. Míra nezaměstnanosti klesla na 3,9 % z dubnových 4,1 % a poprvé od loňského listopadu se dostala pod 4 %. Počet nezaměstnaných během května klesl o více než 12 tisíc na 285 822.

Na trhu práce je cítit ústup pandemie, a tudíž i restriktivních opatření a postupný návrat k ekonomickému životu. Programy Antivirus udržely zaměstnanost v průběhu pandemické recese a je jedině ku prospěchu věci, že toto plošné nařízení bylo vládou od června zrušeno. Trh práce nyní potřebuje rozhýbat, potřebuje flexibilitu. Jak rostoucí průmysl, tak znovu se otevírající služby poptávají pracovní sílu. Pandemická recese dlouhodobý problém nedostatku pracovní síly nevyřešil, uvedl k tomu hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek

Oživení ekonomiky se podle něj pozitivně projevuje v tvorbě pracovních míst. Během května jejich počet stoupl o více než tři tisíce, proti loňskému květnu jich je více než 15 tisíc. Je ale otázkou, zda se podaří tato místa vůbec naplnit. Každopádně i v kombinaci s relativně vyšší inflací může docházet k opětovným tlakům na vzestup mezd, uvedl dál Vejmělek.  

Vyhlídky pro trh práce podle něj zůstávají na nadcházející letní měsíce povzbudivé, níže ji bude tlačit i pokračující příznivá sezónnost a otevírání služeb. Podíl nezaměstnaných tak může v letních měsících klesnou k 3,7 až 3,8 %, přestože na trh vstoupí letošní noví absolventi.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).