Hlavní navigace

Lidé nechtějí marodit, aby nepřicházeli o peníze. Firmy se rozhodly jim ztrátu dorovnat

Sdílet

Mnoho Čechů volí při nemoci variantu, že jdou do práce a nemoc nějak přechodí. Chtějí tím zabránit poklesnutí příjmů, kdyby byli v pracovní neschopnosti. Tento přístup se ale nelíbí mnohým firmám, jelikož nemocný zaměstnanec představuje riziko pro zbytek firmy. A tak se snaží ušlou mzdu svým pracovníkům nahradit.

První tři dny nemoci znamenají podle platných zákonů pro pracovníky ztrátu celého příjmu za uvedenou dobu. Pro mnohé firmy je však výhodnější nechat nemocného doma a nekrátit mu výplatu. V takovém případě nehrozí přenos nemoci na další kolegy a zaměstnanec nepřichází o část svého příjmu, říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.

Zaměstnavatelé pak taková krátkodobá onemocnění řeší různými způsoby. Mezi ty nejčastější patří takzvané sick days, kdy může pracovník zůstat pár dní doma bez lékařského potvrzení a za tyto dny mu firma proplatí standardní výplatu. Další variantou je práce z domova, tedy home office, kdy je sice zaměstnanec nemocný, ale je schopen svou práci vykonat z domova.

U pozic ve výrobě ale není home office možný, a tak tito lidé často čerpají nemocenskou. I tady však mají firmy řešení. Často využívaným zaměstnaneckým benefitem je dorovnání rozdílu mezi nemocenskou a výplatou do plné výše, aby lidé během nemoci nepřicházeli o část platu, uvádí Tomáš Surka

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 11. 2017 21:01

    Pavel (neregistrovaný) ---.static.grapesc.cz

    já osobně jsem se setkal s tím že lidé raději marodí v práci a firmám to je jedno

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).