Lidé chodí do práce nemocní místo toho, aby se vyleželi. Bojí se o příjem nebo o rodinu

Sdílet

Podle průzkumu asistenční společnosti Europ Assistance je každý Čech alespoň jednou ročně ve stavu, kdy by si potřeboval vzít neschopenku a vyležet se s nemocí doma. Nastoupí na ni ale jen 27 % dotázaných. Zbylých 73 % nemocných řeší situaci jinak. Část si vezme dovolenou, jiní chodí do práce nemocní nebo pracují doma v rámci home office.

Skoro třetina pracujících chodí do práce i během nemoci, v mezním případě pak využijí home office, pokud takovou možnost vůbec mají. Dalších 27 % lidí si místo neschopenky vezme raději dovolenou, aby tak nepřišli o příjem, říká Jurij Kostaš, obchodní ředitel Europ Assistance. I pokud lidé na neschopenku nastoupí, její podmínky dodržuje jen polovina z nich.

Důvody, proč lidé nejsou s nemocí doma a nedopřejí si potřebný klid, jsou různé. V 52 % případů se obávají výpadku příjmů, a tak situaci nějak vydrží. Ve 46 % mají na starost péči o rodinu a klid si tak nedopřejí. Pouze pro 30 % respondentů je důležité, aby byli v době nemoci doma a v klidu.

Priority se také výrazně odlišují podle výše příjmů. Pro osoby s příjmem nad 70 000 Kč měsíčně je podstatné zajištění adekvátní lékařské péče a dostatek informací. Oproti tomu lidé s příjmem pod 8 000 Kč měsíčně za nejdůležitější považují pomoc se zajištěním běžných věcí a chodu domácnosti.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).