Lidé čekající na schválení důchodu přestanou dlužit na zdravotním pojištění. ČSSZ předá pojišťovnám data

Sdílet

Valorizace důchodů Autor: Depositphotos

Zástupci zdravotních pojišťoven se v pátek 26. května 2023 sešli s pracovníky Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), aby projednali kritickou situaci, která v uplynulých měsících postihla lidi s čerstvým nárokem na starobní důchod.

V mnoha případech se totiž stává, že ČSSZ nestíhá zpracovat došlé žádosti v zákonné lhůtě do 90 dnů, a tak lidé, kteří splnili zákonné podmínky na přiznání důchodu, marně čekají na jeho schválení a vyplácení. Tím však stále zůstávají vedeni jako povinní plátci zdravotního pojištění. Nejenže tedy zůstávají bez příjmu, ale ještě navíc jim roste u zdravotních pojišťoven dluh, který by teoreticky po nich pojišťovny mohly začít vymáhat.

V pátek se tedy zástupci všech zmíněných organizací dohodli, že ČSSZ bude pojišťovnám předávat údaje o žadatelích o důchod do centrálního registru pojištěnců, aby o nich měly zdravotní pojišťovny příslušné informace. Po této skupině žadatelů pak už nebude úhrada pojistného požadována. Do centrálního registru pojištěnců ČSSZ vše potřebné předá již v průběhu tohoto týdne, tedy na přelomu května a června, jak uvádí MPSV na svých webových stránkách.

Zpoždění důchodů se týká cca 18 tisíc lidí, ve většině případů jde o předčasné důchody. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se za toto zpoždění čerstvým důchodcům omluvil.

Je to situace, která se nikdy v takovéto míře historicky nestala. Během dvanácti, třinácti měsíců proběhly dvě řádné valorizace a dvě mimořádné valorizace důchodů a výrazný nárůst žádostí o předčasný důchod a realizace výchovného,vysvětloval podle Seznam Zpráv ministr v Poslanecké sněmovně.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka pracuje jako finanční poradkyně u společnosti Kapitol.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).